Početna Biznis Nakon više od decenije Energoinvest se ugovorom od 5,3 miliona KM vraća na tržište Libije

Nakon više od decenije Energoinvest se ugovorom od 5,3 miliona KM vraća na tržište Libije

72

Nakon više od decenije Energoinvest se vraća na tržište Libije potpisivanjem međunarodnog ugovora sa kompanijom LISCO za realizaciju projekta izgradnje elektroenergetskih postrojenja u gradu Misurata, Libija.

Ugovor vrijedan više od 5,3 miliona KM potpisali su Mohammed Al-Faqieh uime kompanije LISCO i Mirza Ustamujić uime Energoinvesta, uz prisustvo ambasadora Bosne i Hercegovine u Libiji Senada Mašovića.

U konkurenciji 11 renomiranih kompanija iz više država Energoinvest je izabran zahvaljujući najkvalitetnijoj tehničko-finansijskoj ponudi, potvrđujući sposobnost domaće kompanije da ravnopravno nastupa i pobjeđuje na zahtjevnim međunarodnim tenderima.

Projekat podrazumijeva realizaciju kompleksnog „ključ u ruke“ sistema koji uključuje projektovanje i inženjering, nabavku i isporuku opreme, elektro i građevinske radove, instalaciju, testiranje i puštanje u rad novih elektroenergetskih postrojenja.

Tokom posjete Libiji direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić sa saradnicima je obišao lokaciju buduće izgradnje kako bi se neposredno upoznao sa uslovima realizacije projekta i uvjerio u okolnosti u kojima će raditi uposlenici Energoinvesta.


Naglasio je da povratak Energoinvesta na tržište Libije nakon više od decenije predstavlja dokaz da kompanija ponovo zauzima mjesto koje joj pripada na međunarodnim tržištima.

“Posebno sam ponosan što je u pripremi ovog projekta učestvovao veliki broj mladih stručnjaka, jer upravo spoj iskustva i nove energije daje snagu da vraćamo povjerenje i ugled Energoinvesta. Želimo poslati poruku da Bosna i Hercegovina još uvijek ima znanje, ljude i snagu da podigne i obnovi kompanije koje su nekada bile simbol naše industrije i razvoja, stoga su naše misli i uz radnike Nove Željezare Zenica i sve ljude koji danas prolaze kroz neizvjesnost”, izjavio je Ustamujić.

Ambasador Mašović rekao je da ga je obradovao današnji čin svečanog potpisivanja ugovora i nastavak saradnje između Bosne i Hercegovine i Libije, a posebno povratak Energoinvesta na libijsko tržište.

Posljednji ugovor Energoinvesta na tržištu Libije realizovan je 2015., a novi projekat predstavlja još jednu potvrdu da domaće kompanije mogu ponovo otvarati vrata strateških svjetskih tržišta i predstavljati Bosnu i Hercegovinu kao pouzdanog partnera u realizaciji velikih infrastrukturnih i energetskih projekata, saopćeno je iz Energoinvesta.


Možda vas zanima

Sport

Kerim Alajbegović igrač sezone u austrijskoj Bundesligi prema čuvenom portalu

Mladi reprezentativac Bosne i Hercegovine Kerim Alajbegović iza sebe ima sezonu iz...

Crna Hronika

Mladić napadnut ispred ugostiteljskog objekta u Bugojnu

Policijskoj stanici Bugojno u subotu je prijavljen fizički napad na mladića (19)...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Je li Dodik parama od “Viaducta” lobirao u Americi?

Slovenski medij Necenzurirano.si otkrio je da je kompanija Viaduct, koja je dobila...

BiznisVijesti

Građani i firme na računima u bankama čuvaju više od 37 milijardi KM

Ukupni depoziti domaćih sektora u Bosni i Hercegovini krajem marta dostigli su...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

Preminuo muškarac koji je ubio punicu i ranio suprugu u Kiseljaku

Muškarac koji je jutros u naselju Jehovac kod Kiseljaka usmrtio punicu, a...

Crna HronikaIstaknuto

Ubio punicu i ranio suprugu u Kiseljaku, u bijegu je

Jedna žena je ubijena, dok je druga teško povrijeđena u jutrošnjoj pucnjavi...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ljekari u Tuzlanskom kantonu od danas u generalnom štrajku

Doktori medicine i stomatologije u Tuzlanskom kantonu danas stupaju u generalni štrajk,...