Napadi na crkve u Kanadi sve učestaliji, pronađeno preko 1.100 grobova djece

47

Nakon otkrića neoznačenih grobova djece u bivšim crkvenim internatima u Kanadi, sve učestaliji su i napadi na crkve ispisivanjem grafita i prskanjem crvene boje na ovim bogomoljama.

Samo jedna od meta napada je i katolička crkva St. Luke u gradu Calgaryju.

Policija Calgaryja pokrenula je istragu o skrnavljenju najmanje 11 crkava u tom gradu.

Na nekoliko različitih lokacija u Kanadi do sada je pronađeno ukupno 1.148 neoznačenih grobova djece domorodačkih zajednica u nekadašnjim crkvenim internatima kojima je upravljala Katolička crkva.

Prema podacima Komisije za istinu i pomirenje Kanade (TRC), samo u provinciji Saskatchewan 24. juna je otkriven ukupno 751 dječji grob.

Napadi na crkve

Krajem maja su pronađeni posmrtni ostaci 215 djece, neke stare tek tri godine, zakopani na mjestu nekadašnje škole za domorodačku djecu. Riječ je o učenicima škole Kamloops Indian Residential School u Britanskoj Kolumbiji, zatvorenoj 1978., a njihovi su ostaci pronađeni uz pomoć posebnog radara.

Također, 30. juna su pronađena još 182 posmrtna ostatka u neoznačenim grobovima, ovaj put u bivšem internatu misije Sv. Eugena u Britanskoj Kolumbiji. To je treći bivši indijanski internat kojom je upravljala Katolička crkva u kojem su u proteklim sedmicama prijavljeni neoznačeni grobovi. Škola je otvorena 1912., a zatvorena 1970. godine.

Djeca Prvih naroda, kako u Kanadi nazivaju autohtono stanovništvo, između sedam i 15 godina oduzeta su porodicama i prisiljena pohađati internat misije Sv. Eugen, blizu Cranbrooka.

U jeku rasprava o pronađenim posmrtnim ostacima 1.148 neidentificirane djece u krugu tri crkvene škole sa internatima u kanadskim provincijama Britanska Kolumbija i Saskatchewan, pojavile su se i tvrdnje da su u krugu Crkvene škole Mohawk u Brantfordu, u kanadskom Ontariju, spaljivani posmrtni ostaci djece.

Prvi crkveni internat u Kanadi otvoren 1820.

Prvi crkveni internat u Kanadi otvoren je 1820-ih, širom zemlje ih je postojalo 139. Posljednji je zatvoren 1996. godine. Cilj tih škola je bio da učenici iz indijanske zajednice usvoje kulturu bijelaca.

U crkvenim internatima, gdje je boravilo više od 150.000 lokalne djece koja su nasilno oduzeta od porodica, većina je bila izložena fizičkom, seksualnom i psihološkom nasilju, o čemu svjedoče preživjeli.

Šestogodišnja istraga nad kanadskim sistemom rezidencijalnih škola, koji je nasilno odvajao domorodačku djecu od njihovih porodica, utvrdila je 2015. godine kako je taj u međuvremenu ukinuti sistem predstavljao “kulturni genocid”. U izvještaju se dokumentira strašno fizičko nasilje, neuhranjenost i druga zvjerstva kojima su mnoga djeca koja su pohađala te škole bila izložena.

Kanadska savezna vlada službeno se izvinila žrtvama 2008. godine zbog onoga što se dogodilo u crkvenim internatima, gdje je hiljade djece umrlo od gladi, hladnoće i medicinskih eksperimenata.

Možda vas zanima

Zabranjen uvoz 2,5 tone instant napitaka porijeklom iz Italije

Federalna sanitarna i federalna tržišna inspekcija na Graničnom prijelazu (GP) Izačić zabranile...

Bali udara na influensere: Nova pravila zaustavljaju zarađivanje preko internet platformi

Indonezija je ažurirala svoju imigracijsku politiku i uvela stroža pravila za izdavanje...

Snaga naroda formirala liste za ZDK i Parlament FBiH: Na listama i kandidati iz Visokog

Politički subjekt Snaga naroda formirao je kandidatske liste za predstojeće izbore u...

Počelo suđenje Anisu Kalajdžiću za ubistvo Aldine Jahić, advokat tvrdi: ‘Ne pokazuje empatiju, nastavlja se iživljavati’

Pred Sudskim vijećem Kantonalnog suda u Mostaru, kojim predsjedava Darko Zovko, u...

Ryanair ovog ljeta smanjio broj letova iz Banja Luke na više linija

Ryanair ovog ljeta iz Banja Luke leti na šest linija, kao i...

Halid Muslimović sve priznao: Sumnja da kćerka nije njegova, tražio DNK analizu

Poznati bh. folk pjevač Halid Muslimović nedavno je objavio autobiografiju pod nazivom...

Visoko ispratilo učesnike Marša mira 2026. i odalo počast žrtvama Srebrenice

Na Trgu žrtava genocida u Srebrenici u Visokom danas je upriličeno polaganje...

Lude cijene na Jadranu, porodica za dan na plaži lako potroši 200 KM

Ljetovanje na hrvatskoj obali ove godine za mnoge goste postaje pravi finansijski...