Početna Bosna i Hercegovina Naša stranka: Pokrećemo zakašnjelu fiskalnu reformu, minimalac 1.000 KM, oporezivanje na 800 KM

Naša stranka: Pokrećemo zakašnjelu fiskalnu reformu, minimalac 1.000 KM, oporezivanje na 800 KM

0

Povećanje minimalne plaće na 1.000 KM nije samo ekonomska, već i moralna obaveza. Trenutna minimalna plaća nije dovoljna da pokrije osnovne životne troškove, poput hrane, stanovanja, režija i obrazovanja.

Naši radnici i radnice, koji svakodnevno doprinose ekonomiji, zaslužuju dostojanstven život. Minimalna plaća od 1.000 KM je samo početak reforme. Međutim, da bi i sami radnici, ali i cjelokupno društvo osjetili korist od tog iznosa neophodno je uraditi šire reforme koje ćemo pokrenuti, saopćili su iz Naše stranke.

– Tražimo da se već sutra na hitnoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća između socijalnih partnera ustanovi da se oporezivi dio minimalca smanji na 800 KM kako bi poslovnoj zajednici omogućili pripremu za reformu – saopćili su iz Naše stranke.

Federacija Bosne i Hercegovine, kako navode, već godinama nosi teret neefikasnog fiskalnog sistema koji često pogoduje onima koji imaju više, dok radnici s niskim primanjima i dalje ostaju na marginama.

– Trenutni porezni sistem je preopterećen, a efekti redistribucije bogatstva ne zadovoljavaju osnovne principe socijalne pravde. Fiskalna reforma je nužna kako bismo: stvorili pravedniji sistem oporezivanja koji ne kažnjava radnike i poduzetnike; smanjili sivu ekonomiju i povećali transparentnost poslovanja i osigurali stabilne izvore financiranja za socijalne i infrastrukturne projekte – ističu iz Naše stranke.

Ova politička partija će, kako najavljuju, narednih dana sve svoje napore uložiti da se na dnevnom redu Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH nađe Zakon o doprinosima kako bi Federacija napokon prestala biti ekonomska zona za najvećim opterećenjem na platu u regiji.

– Uz Zakon o doprinosima, podržat ćemo rješenja koja na pravedniji način vrše finansijsku raspodjelu u društvu, poput uvođenja progresivne stope poreza na dobit i oporezivanja dividende koja nije reinvestirana u privredu.

Obavit ćemo, također, konsultacije s poslodavcima, sindikatima i svim klubovima zastupnika u Parlamentu FBiH kako bismo najbrže došli do već zakašnjele fiskalne reforme. Fiskalna reforma mora biti rezultat najšireg društvenog konsenzusa. Fiskalna reforma i povećanje minimalne plate na 1.000 KM zahtijevaju sinergiju svih – vlade, poslodavaca, sindikata i građana – napominju iz Naše stranke.

To, kako dodaju, nije pitanje političkih interesa, već budućnosti svih nas. Svi zajedno moramo raditi na kreiranju sistema koji potiče ekonomski rast, smanjuje nejednakosti i osigurava dostojanstvo svakog radnika.

– Vrijeme je da prestanemo razmišljati u okvirima minimalnog i počnemo graditi ekonomiju koja pruža optimum za radnike, za poslodavce i za društvo u cjelini. Zajedno, možemo postići bolje sutra za sve građane Federacije Bosne i Hercegovine – poručili su iz Naše stranke.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Poruka iz Brisela na 30. godišnjicu Dejtona: BiH mora iskoristiti šansu za EU

Povodom 30. godišnjice zvaničnog potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu, visoka predstavnica...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH dobija još 11 kilometara najsporije građenog autoputa u regionu

Javno preduzeće Autoceste FBiH dobilo je jučer upotrebne dozvole za dvije nove...

Bosna i HercegovinaVijesti

Za saobraćaj zatvorena jedna cijev tunela na autoputu u Hercegovini

U jutarnjim satima na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove upozoravamo...

Bosna i HercegovinaVijesti

Reforma pravosuđa u Bosni i Hercegovini – priča stara gotovo dvije decenije

Uz imenovanje glavnog pregovarača sa Evropskom unijom reforma pravosuđa – odnosno usvajanje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vozaču iz BiH izgorio šleper sa natovarenim mercedesima

Na njemačkom autoputu A8 kod Iršenberga dogodio se incident kada je u...

Bosna i Hercegovina

Zabrana pušenja stiže u RS: Ugostitelji podržali zakon

Prijedlog zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duhanskih i ostalih proizvoda za...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Rastu penzije u FBiH, predizborno obećanje ili stvarna briga za najstarije

Dobra vijest za penzionere u Federaciji Bosne i Hercegovine. Federalni ministar rada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Preminuo Emir Mešić: Zviždač koji se godinama borio protiv korupcije

Iza njega su ostali roditelja, supruga, kćerke, sin, brat te mnogobrojna rodbina...