Spavajući provedemo trećinu svog života, a za mnoge je san jedna od omiljenih aktivnosti. Ali, rijetko ko obraća pažnju na vezu između položaja spavanja i uticaja istog na zdravlje.
Iako svako ima svoje preferencije te se položaji često mijenjaju uslijed noći, nedavna su istraživanja kako je jedan položaj najbolji za ukupno zdravlje.
Riječ je o spavanju na lijevom boku, čija je osnovna prednost to što djeluje blagotvorno na unutrašnje organe trbušne šupljine, ali ima i brojne druge:
Poboljšava funkciju limfnog sistema
Limfni sistem igra ključnu ulogu u uklanjanju otpada te toksina iz organizma. Stručnjaci ističu kako se kanal prsišta (ujedno i najveći splet žila limfnog sustava) nalazi na lijevoj strani.
Zbog toga spavanje na lijevom boku potiče eliminaciju otpadnih materijala. Budući da limfa osigurava prijevoz masti, proteina i drugih važnih tvari, ležanje na toj strani omogućuje bržu izmjenu.
Omogućava slezeni da bolje obavlja svoj posao
Slezena je najveći organ u limfnom sistemu te se također nalazi na lijevoj strani tijela. Kad spavamo na lijevoj strani, ona efikasnije radi, a glavni razlog za to je gravitacija koja potiče cirkulaciju prema slezeni.
Potiče probavu
Spoj između tankog i debelog crijeva takođe se nalazi na lijevoj strani tijela. Kad spavamo u tom položaju, gravitacija takođe potiče probavu te prelaz otpadnih tvari, što omogućuje brži prolazak kroz crijeva.
Olakšava žgaravicu
Patite li od česte žgaravice, najbolja je ideja da spavate na lijevom boku. U tom položaju se želudac nalazi ispod sfinktera koji spaja ždrijelo sa želucom, pa se spriječava povratak sadržaja želuca i dizanja kiseline.
Spašava jetru od preopterećenja
Budući da se jetra nalazi na desnoj strani tijela, ležanje na desnoj može opteretiti rad tog organa.
Puno je bolja ideja spavanje na lijevoj strani, što onemogućuje toksinima i štetnim tvarima da preopterećuju jetru.
Dobro je za srce
Lijeva strana srca prima krv iz pluća te je pumpa dalje po tijelu.
Stoga spavanje na lijevoj strani omogućuje srcu da lakše obavlja svoj posao, posebno za aortu i venu cavu, veliku venu koja nosi krv bogatu ugljik dioksidom iz donjeg dijela tijela prema srcu, a nalazi se na desnoj strani kralježnice.