Početna -Ne Propusti Navršava se 39. godišnjica pogibije Džemala Bijedića

Navršava se 39. godišnjica pogibije Džemala Bijedića

33

Navršava se 39. godišnjica od pogibije Džemala Bijedića, jednog od najutjecajnijih bošnjačkih političara tog vremena, koji je nastradao u avionskoj nesreći 18. januara 1977. godine, piše bh. novinska agencija Patria.

Tog dana Bijedić je bio u Beogradu na batajničkom aerodromu – ispraćaju predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita u Libiju. Po povratku za Sarajevo njegov avion udario je u brdo Inač u blizini Kreševa. Osim Džemala, tom prilikom poginuli su njegova supruga Razija, saradnici Zijo Alikalfić i Smajo Hrla, piloti Stevan Leka i Murat Hanić. Predsjednik Tito se nakon nesreće odmah vratio u zemlju i prisustvovao Bijedićevoj sahrani u Sarajevu.

Nikada do kraja nisu rasvjetljene okolnosti pod kojim je avion u kojem se vozio Bijedić udario u stijenu.


Bijedić je rođen 12. aprila 1917. godine u Mostaru, gdje je i odrastao kao potomak ugledne trgovačke porodice. Kao gimnazijalac se interesovao za pokret komunista, kome se tokom studija u Beogradu i priključuje. Oktobra 1939. godine u Beogradu biva primljen u SKOJ, a decembra 1939. u mostarskoj organizaciji u KPJ. Četiri puta biva zatvaran, svaki put u Mostaru.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata aktivno kao član Partije učestvuje u NOB-u. Nakon rata postaje pomoćnik ministra unutrašnjih poslova vlade Bosne i Hercegovine, potom 1948. godine, načelnik Uprave za agitaciju i propagandu Centralnog komiteta KPBiH, predsjednik Skupštine SRBiH, predsjednik Saveznog izvršnog vijeća (SIV) 1971. godine. Obavljao je i niz drugih funkcija.

Bijedić je često bio uz Josipa Broza Tita, pa se spominjao i kao njegov mogući nasljednik, što je otvorilo sumnje u slučajnost avionske nesreće.

Analitičari vjeruju kako je Bijedić bio političar međunarodnog kalibra i da bi danas takav profil zvaničnika itekako dobro došao ne samo BiH, već svim zemljama bivše Jugoslavije.


Možda vas zanima

Automobil sletio s ceste, poginula jedna osoba / Ilustracija
Crna HronikaIstaknuto

Crna godina na cestama BiH: Skoro 43.000 nesreća, 288 poginulih

Tokom 2025. godine na cestama širom Bosne i Hercegovine zabilježena je zabrinjavajuća...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić: HDZ u Kaknju prebrojava zaposlene po nacionalnoj osnovi

Nezavisni zastupnik Almedin Aliefendić oglasio se povodom, kako navodi, spornog zastupničkog pitanja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pivić: U najkraćem roku ispoštovati odluke Ustavnog suda BiH

Vlada Zeničko-dobojskog kantona u najkraćem će roku izvršiti izmjene i dopune Zakona...

Bosna i HercegovinaVijesti

Smanjena nezaposlenost u BiH krajem februara

Na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini krajem...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Podignuta optužnica protiv Huseinbegović, Zubaka, Raića i Ćate zbog nezakonite prodaje Vitezita

Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva FBiH...

BiznisVijesti

Novi rast cijena goriva u Federaciji BiH

Prosječna maloprodajna cijena premium bezolovnog benzina 95 na današnji dan viša je...

Sport

FIFA se naklonila Edinu Džeki: Ove riječi treba zaslužiti!

U svjetskim okvirima, plasman Bosne i Hercegovine na Svjetsko prvenstvo najviše je...

Crna HronikaIstaknuto

Autobomba iz Milića bila namijenjena za likvidaciju novinara Avde Avdića?

MUP Republike Srpske obavijestio je sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini...