Početna Bosna i Hercegovina “Ne dao mi Bog živjeti u građanskoj BiH kakvu zagovara Fadil Novalić”

“Ne dao mi Bog živjeti u građanskoj BiH kakvu zagovara Fadil Novalić”

18

Stipe Prlić, predsjednik Hrvatskog narodnog vijeća u Bosni i Hercegovini kazao je za N1 da ovakvo stanje u državi odgovara svim političarima na vlasti.
Ocijenio je kako su to za nacionalne stranke “dobre pozicije”.
Prlić je komentarišući jedan od zaključaka HNS-a BiH kako ne postoje mogućnosti za održavanje izbora ove godine istakao da ne vidi razlog da se ne održe.

“Ako su 2018. održani izbori zašto ne bi i 2022. godine? Iako kažu da je tadašnji CIK bio zakonit, a ovaj “nelegalan” ne vidim zašto da se ne održe. Mislim da se mogu održati izbori”, zaključio je lider HNV-a.
Ocijenio je kako se trenutno rješenje ne vidi i da će teško doći do izmjena Izbornog zakona BiH. A problem je, po njemu, u dvije sukobljene, suprotne politike.


“Jednu su za tzv. građansku, a drugi su za totalno etničku podjelu Bosne i Hercegovine. Zašto kažem tzv. građansku? Premijer Fadil Novalić je nedavno tokom posjete dijaspori u Luksemburgu kazao kako će za 30-50 godina Bošnjaci ovladati sa 92 posto ekonomije, a isto tako će biti i brojčano nadmoćniji. Prema tome, ako je to ta građanska BiH ne daj mi Bože živjeti u njoj. Jednako kao ovo što HDZ zagovara ne vidi se obični čovjek, vide se samo Hrvati, Srbi i Bošnjaci. Dakle postoje ta tri nacionalna koncepta, a ne postoji bh. koncept koji bi trebao pomiriti građansko i nacionalno”, poentirao je Stipe Prlić dodavši kako je ključan kompromis.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

Na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2026, održanoj od 3. do 8. maja u...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

U Visokom pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini prijepodne pretežno oblačno vrijeme sa kišom. U drugoj...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Amiru Pašiću Faći pritvor produžen za još dva mjeseca

Na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu je za još...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama u Kaknju: Oštećen gromobran koji u sebi ima radioaktivni sadržaj

U Kaknju se odvijala prava drama kada je uslijed rušenja zgrade došlo...

Visoko

Visoko ugostilo učenike i profesore iz Istanbula

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je imao čast ugostiti 25 učenika i profesora...

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...