Neće biti povećanja cijena električne energije u 2019. godini

27

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) nije dala saglasnost JP Elektroprivredi BiH za povećanje cijena električne energije u 2019. godini.
Ova odluka se ne odnosi na velike industrijske potrošače, o čemu je Klix.ba pisao ranije.

Elektroprivreda BiH podnijela je u novembru FERK-u Prijedlog cijena usluge javnog opskrbljivača za pružanje univerzalne usluge, prema kojem bi došlo do povećanja cijene električne energije za privredu u rasponu od 5,5 do 10,7 posto, dok bi cijena električne energije za kućanstva ostala ista.

Analizom dostavljenog prijedloga FERK je utvrdio kako prijedlog cijena ovog javnog elektroprivrednog poduzeća nije sukladan odredbama Privremenih opskrbljivača za pružanje univerzalne usluge u Federaciji BiH. Istaknuto je kako je javni opskrbljivač obvezan voditi računa o postupnom ukidanju unakrsnog subvencioniranja između kategorija i grupa potrošnje te izbjegavati nagle cjenovne promjene za kupce u okviru univerzalne usluge.

Predsjednica FERK-a Sanela Pokrajčić kazala je kako je u ovom trenutku važno istaknuti činjenicu da kod ovog javnog opskrbljivača postoje izražena jako velika unakrsna subvencioniranja između kategorije kućanstva i treće i četvrte grupe iz kategorije “ostala potrošnja”, te s druge strane prve, druge i pete tarifne grupe iz iste kategorije.

“To znači da kupci iz kategorije potrošnje kućanstva i kupci iz treće i četvrte tarifne grupe kategorije ‘ostala potrošnja’ imaju znatno nižu cijenu električne energije nego što ima prva, druga i peta tarifna grupa iz te kategorije, iako bi po naravi stvari te cijene trebale biti približno jednake”, kazala je Pokrajčić.

Dodala je kako ovaj prijedlog javnog opskrbljivača nije išao u smjeru smanjivanja unakrsnog subvencioniranja, nego je njime, naprotiv, unakrsno subvencioniranje povećano za otprilike 7,8 miliona maraka.

Predsjednica Pokrajčić objasnila je kako u kategoriju “ostala potrošnja” spadaju kupci koji imaju priključak na niskom naponu, a nisu kućanstva i nisu javna rasvjeta.

“To su mali industrijski, komercijalni kupci, odnosno kupci koji se bave bilo kakvim poslovnim aktivnostima, a imaju priključak na niskom naponu. Unutar ove kategorije razlikujemo pet tarifnih grupa i to ovisno o priključnoj snazi objekta i namjeni samog objekta”, pojasnila je Pokrajčić.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...