Početna Bosna i Hercegovina NEĆEMO VIŠE PLAĆATI CT, RTG, MAGNETNU: Nakon 18 godina planiraju ukinuti participaciju građana za zdravstvenu zaštitu u KS

NEĆEMO VIŠE PLAĆATI CT, RTG, MAGNETNU: Nakon 18 godina planiraju ukinuti participaciju građana za zdravstvenu zaštitu u KS

11

Donošenjem ove odluke, građani će biti oslobođeni plaćanja za sve dijagnostičke usluge, među njima i za magnetnu resonancu, CT, RTG, angiografiju, irigografiju, elektromiografiju, elektroencefalografiju i brojne druge.

Vlada Kantona Sarajevo (KS) inicirala je ukidanje svih participacija građana u troškovima liječenja i zdravstvene zaštite.

Vlada je naime danas donijela Odluku o stavljanju van snage odluke o ličnom učešću osiguranih lica u troškovima korištenja zdravstvene zaštite i snošenju troškova liječenja na teritoriji Kantona Sarajevo te je uputila kantonalnoj skupštini koja treba da donese konačnu odluku.

Nakon 18 godina plaćanja participacije, inicijativu o ukidanju na sve usluge koje se plaćaju na svim nivoima zdravstvene zaštite u KS, kao i pratećih administrativnih procedura i postupaka za građane, pokrenuli su Ministarstvo zdravstva Kantona i kantonalni Zavod zdravstvenog osiguranja.

Godišnje 800.000 KM
– Cilj nam je na ovaj način rasteretiti naše sugrađane i dijelomično pomoći u današnjoj teškoj ekonomskoj situaciji. Godišnji prihodi Zavoda zdravstvenog osiguranja KS prikupljeni po osnovu ličnog učešća osiguranih lica u troškovima korištenja zdravstvenih usluga u prosjeku iznose oko 800.000 KM te gubitak ovih sredstava neće predstavljati veći finansijski teret za Zavod zdravstvenog osiguranja KS – izjavio je kantonalni ministar zdravstva Enis Hasanović.


Donošenjem ove odluke, građani će biti oslobođeni plaćanja za sve dijagnostičke usluge, među njima i za magnetnu resonancu, CT, RTG, angiografiju, irigografiju, elektromiografiju, elektroencefalografiju i brojne druge. Bit će ukinuto i izdvajanje novca pacijenata za sve kliničke preglede, tretmane, analize, kontrole, kao i za zahvate za koje osiguranici sada plaćaju i do 200 KM.

Dugi redovi na blagajnama
Odlukom Vlade predviđeno je između ostalog i ukidanje participacije za boravak majke pratilje uz dijete starije od godinu dana, kao i ukidanje participacije za liječenje i rehabilitaciju u specijalističkim zdravstvenim ustanovama, bolničko liječenje te za lijekove, pomoćni i sanitetski materijal i brojne druge usluge.

Značajno je naglasiti da će donošenjem i primjenom ove odluke biti ukinuti i dugi redovi na blagajnama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i Opće bolnice “Prim. dr. Abdullah Nakaš” te nepotrebno stajanje u redu pacijenata ili njihovih najbližih srodnika kako bi samo dobili povratnu informaciju da neku od zdravstvenih usluga ne treba da plaćaju, navedeno je također u saopćenju Službe za protokol i press KS.

(Fokus)


Možda vas zanima

Visoko

Meldina Ugarak u Podcastu “Visoki”: Od Malezije do javnog i društvenog angažmana

Pred vama je nova epizoda serijala Biznis priče Podcasta “Visoki”, koji donosi...

Crna Hronika

Pijan autom niz stepenice Tržnice: Uhapšen 26-godišnjak iz Banjaluke

Vozač mercedesa uhapšen je nakon što se automobilom spustio niz stepenice na...

Bosna i HercegovinaVijesti

Raif Terzić (4) ipak neće biti deportovan, ostaje sa porodicom

Švedska je odlučila da četverogodišnji Raif Terzić ipak ostane sa svojom porodicom...

IstaknutoMagazin

Zdravko Mamić ljubio ruku Ceci na koncertu na Jahorini

Srbijanska pjevačica Svetlana Ceca Ražnatović sinoć je održala drugi po redu od...

Magazin

Milica Todorović poslala oštru poruku iz porodilišta: ‘Razumijem tuđu bol, ali boli i mene’

Pjevačica Milica Todorović oglasila se iz porodilišta zbog hajke nakon otkrivanja šokantne...

Crna HronikaVijesti

Policija o nesreći na putu Sarajevo-Pale: Žena poginula, osam osoba povrijeđeno

Jedna osoba je poginula, a osam povrijeđeno u sudaru kombija i kamiona...

Crna Hronika

Tragedija na putu Sarajevo – Pale: Jedna osoba poginula, šest povrijeđeno

Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros na magistralnom putu Sarajevo – Pale....