Početna Vijesti Nećemo više šutjeti: Slučaj Senaida Begića primjer političkog razračunavanja sa SDP-ovim kadrovima putem pravosuđa!!!

Nećemo više šutjeti: Slučaj Senaida Begića primjer političkog razračunavanja sa SDP-ovim kadrovima putem pravosuđa!!!

27

U posljednje vrijeme sve se češće otkrivaju razne afere u pravosuđu koje ukazuju na gotovo haotično stanje u možda najvažnijem segmentu demokratskog društva.

Svjedoci smo niza zaključaka međunarodne zajednice da stanje u pravosuđu treba popraviti, da se pravosuđe mora reformirati, da se moraju donijeti novi zakoni koji uređuju rad VSTV, da je izbor pravosudnih kadrova pod uticajem politike i slično.

Primjetan je porast krivičnih postupaka koji imaju određene političke implikacije, bilo da su inicirani iz određenih političkih krugova, ili da se nosioci pravosudnih funkcija pojavljuju kao eksponenti određenih političkih opcija, čak i javno.

Dok se pojedini postupci blokiraju i odugovlače, drugi, protiv političkih suparnika, nerijetko se vode ubrzano, optužnice se podižu u kratkom vremenskom roku, i vrlo je upitan ishod ovakvih postupaka, izuzev ako postoji politički pritisak, ili interes da se postupci završe osuđujućim presudama.

SDP BiH podržava nezavisan rad pravosudnih institucija, ali ne želimo šutiti na očite blago rečeno nelogičnosti. Zato ne želimo čekati da se nema ko pobuniti protiv presuda poput one koja je izrečena Senaidu Begiću, zastupniku SDP u Federalnom parlamentu.

Na stranu činjenica da su optužnica, a onda prvostepena i drugostepena presuda objavljene u podobnim medijima puno prije nego što je istu primio Senaid Begić i njegovi advokati, postavljamo pitanje kredibiliteta ljudi koji su potpisnici krivične prijave i glavni svjedoci.

Kako to da tužilaštvo nije protiv njih pokrenulo postupak jer je pravosnažnim presudama utvrđeno da su nezakonitim otkazima oštetili budžet za preko 50.000 KM što je desetak puta više od iznosa za koji se tereti Begić.

Dakle i pored jasnih činjenica i podnešenih krivičnih prijava, za te svoje postupke i svjesno pričinjenu štetu ovi pojedinci nikada nisu odgovarali. Zato dižemo svoj glas i javno pitamo zašto Tužilaštvo ZDK nije poduzelo ništa po pitanju tih krivičnih prijava?

Zbog niza sličnih apsurdnih situacija, smatramo da je nužna hitna reforma pravosuđa kako bi bez ikakve sumnje sudski procesi i njihovi epilozi održavali pravednost u postupanju, a nikako bili predmetom dvojbi i sumnji u nečasno ponašanje i politički motivisano procesuiranje pojedinaca.

Ne želimo čekati na red kada se više neće imati ko da pobuni protiv političkih procesa, kaže se na kraju saopćenja SDP BiH.

Možda vas zanima

Visoko

Ko će naslijediti Mirzu Ganića? Već se spominju dva imena iz SDA Visoko

Odluka aktuelnog gradonačelnika Visokog Mirze Ganića da se kandiduje za Federalni parlament...

IstaknutoVisoko

Visoko na nogama nakon velike pobjede Zmajeva!

Nakon fantastične pobjede nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom rezultatom 3:1...

Sport

Džeko ispisao historiju: 150. nastup za Bosnu i Hercegovinu

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko upisao je još jedan...

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...

IstaknutoVisoko

Psi lutalice ponovo siju strah: Porodica iz Visokog pretrpjela veliki gubitak

U naselju Taukčići, koje pripada Mjesnoj zajednici Kula Banjer, dogodio se težak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić na audijenciji kod pape Lava XIV: Poruke mira i poziv za posjetu BiH

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić prisustvovao...

Vijesti

Miljenku Jergoviću uručena nagrada za književnost “Aleksandar Tišma”

Međunarodna nagrada za književnost „Aleksandar Tišma“ svečano je uručena bosanskohercegovačkom i hrvatskom...