Do kraja sedmice vrijeme u Bosni i Hercegovini se neće potpuno stabilizovati. Nakon minusa i hladnog vjetra, bh. meterolog Nedim Sladić ipak donosi ohrabrujuće vijesti.
“Ovaj hlasni talas nije neuobičajen jer se dešavao i ranije. Donio je niske temperature za 4. mjesec. Ohrabruje popuštanje hladnoće kako budemo išli prema kraju radne sedmice. Pred nama su sada hladni dani, naročito jutarnji sati u kojima se temperature zraka u nižim područjima mogu spustiti do -5 stepeni. Okvirni rang temperatura zraka je od -5 do 3 stepena u Bosni, a u Hercegovini od 4 do 8 stepeni. Temperature će biti u dvocifrenim vrijednostima kako budemo išli ka kraju radne sedmice, a mnogo toplije vrijeme očekujemo od 11. aprila”, rekao je Sladić za Novu BH.
Kako je saopšteno iz Federalnog hidrometeorloškog zavoda, u narednim danima preovladavaće pretežno oblačno uz povremenu slabu kišu u nižim i slabim snijegom u višim područjima u Bosni. U jutarnjim satima moguć je slab mraz, a tokom dana i kraći sunčani intervali. Na prostoru Hercegovine preovaladavaće umjereno oblačno sa više sunca. Stabilnije vremenske prilike na prostoru naše zemlje izgledne su u dane vikenda.
“Prema raspoloživim sinoptičkim modelima i naredne sedmice (od 14.04.) preovladavaće nestabilno vrijeme sa slabom kišom. Više nestabilnosti očekuje se u drugom dijelu sedmice”, dodaju iz FHMZ.
Jutarnje temperature varirat će između 5°C i 9°C u Bosni do 14°C na jugu Hercegovine. Maksimalne temperature između 17°C i 22°C u Bosni do 25°C u Hercegovini.