Nekad je Dodik i ovako govorio: Narod u RS-u ispašta zbog jednog Mladića

128
FILE- Milorad Dodik, Prime Minister of the Republic of Srpska of Bosnia -Herzegovina, speaks during a luncheon at a two-day workshop on Nov. 12, 1999, in Dayton, Ohio.. Long-reigning Bosnian Serb leader, Milorad Dodik, has grown increasingly hostile this week as the West turned up the pressure on him to stop a spiraling secessionist campaign in his multiethnic Balkan country of 3.3 million people that has never truly recovered from its fratricidal 1992-95 war. (AP Photo/Al Behrman, File)

U Sudu Bosne i Hercegovine sutra će biti izrečena presuda Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske koji je ukoliko presuda bude osuđujuća najavio povlačenje radikalnih poteza. Međutim, koliko je nedosljedan svemu što najavljuje i govori, najbolje prikazuje činjenica da se njegova retorika sada razlikuje od one koju je govorio godinama prije.

Naime, u jednom od intervjua koje je Dodik dao za RTS poslije rata, kritikovao je tadašnje vođe bosanskih Srba.

“Sada čitav jedan narod ispašta i u Republici Srpskoj i u Srbiji zato što se neki Mladić ili Karadžić odlučio da se ne preda i ne dođe na sud, i onda on kaže ja volim srpski narod, đavola ti voliš”, rekao je tada Dodik.

Iz ove izjave se jasno vidi da je Dodik razdvojio narod od postupaka političkih lidera samim time što je naglasio da jedna cijela zajednica ne treba snositi posljedice individualaca.

Osim toga, Dodik je u ovoj rečenici spomenuo i nedolaženje na sud presuđenih ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića, a isto i on neće sutra uraditi kada mu se bude čitala presuda u Sudu BiH.

On je rekao da ima pravo da ne prisustvuje čitanju prvostepene presude pa je i svoje pristalice pozvao da dođu na njegov dvodnevni miting koji je organizovan kao podrška njemu u Banjoj Luci.

Sama ova poruka narodu i poziv na ovakve skupove pokazuje da Dodik zapravo uvlači upravo entitet Republiku Srpsku i njene stanovnike u sudski proces protiv njega što pokazuje da su njegove izjave licemjerne i promjenjive onda kada njemu to odgovara.

Važno je istaći da Dodik vlastite poteze nastoji predstaviti kao dio kolektivnog identiteta skrivajući se iza Republike Srpske.

On je u sklopu svoje odbrane u više navrata govorio da je on kao predsjednik RS bio obavezan potpisati ukaz o stupanju na snagu zakona kojeg je usvojila Narodna skupština Republike Srpske (NSRS).

Ipak, moglo bi se reći da se Dodik hvata za posljednju slamku navodeći tako radikalne poteze, “osamostaljivanje RS-a”, izlazak iz državnih institucija itd., a sve kako bi strahom “privolio” narod da ga podrži, a na pravosuđe stvorio pritisak kada je riječ o donošenju presude.

Bez obzira na sve navedeno, jasno treba istaći da je Dodik pojedinac koji je lično odgovoran za postupke zbog kojih mu se sudi i da ni u kojem slučaju narod kao ni entitet RS nema veze s tim.

Mijenjanje retorike i riječi tokom godina njegove političke karijere dovoljno govori o dosljednosti i istinitosti njegovih poteza.

Možda vas zanima

Buci kod Visokog: Pao diler droge, policija pronašla narkotike u kući

Policijski službenici su na području Zenice i Visokog pronašli i oduzeli 282,97...

Optužen da je razbio 12 televizora u kladionici i prijetio policajcima

Opštinski sud u Travniku potvrdio je optužnicu protiv M.M., kojeg terete da...

Zbog preuranjene izborne kampanje kazne za SNSD, “Volju naroda”, SDP i DF

Centralna izborna komisija /CIK/ BiH kaznila je na današnjoj sjednici SNSD sa...

Više osoba uhapšeno zbog smrti Adema Jušića

Ovlaštena službena lica Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, a po...

Visoko ispratilo tabute žrtava genocida na put prema Potočarima

Kolona s tabutima sa posmrtnim ostacima 10 žrtava genocida počinjenog u Srebrenici...

Fotomaraton 2026: Otvoren poziv za prijavu fotografija u okviru Kulin Ban Festivala

U sklopu ovogodišnjeg Kulin Ban Festivala kulture raspisujemo poziv za učešće na...

Bajro Fejzić

DF predao liste za Opće izbore: Bajro Fejzić nosilac liste za Federalni parlament iz Visokog

Potpredsjednik Demokratske fronte Dženan Đonlagić predao je kandidatske liste ove stranke za...

Italija neće učestvovati u vojnim operacijama protiv Irana

Italijanska premijerka Giorgia Meloni objavila je da Italija neće učestvovati u vojnim...