Početna Bosna i Hercegovina Nema više biranja: Biro će s evidencija brisati one koji odbiju posao

Nema više biranja: Biro će s evidencija brisati one koji odbiju posao

70

Osoba koja ubuduće odbije odgovarajući posao tri puta uzastopno bez opravdanog razloga u okviru stečenog zvanja/zanimanja, odnosno stručne spreme i radnog iskustva u okviru stručne spreme, bit će brisana iz evidencije nezaposlenih osoba.

Pravila i razlozi

Jednako pravilo vrijedi i za one koji odbiju uključiti se u programe prekvalifikacije i dokvalifikacije koje organizuje i čije troškove snosi služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekinu učestvovanje u programu, kao i za one koji odbiju uključiti se u obrazovanje na istom stepenu stručne spreme koje je organizovala i čije troškove snosi služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekinu, odnosno ne završe obrazovanje.

S evidencije nezaposlenih ubuduće će se brisati i osoba koja stupi na služenje kazne zatvora, koja je pod mjerama sigurnosti, odgojnim ili zaštitnim mjerama u trajanju dužem od tri mjeseca, osoba koja bude zatečena na radu bez ugovora o radu, odnosno rješenja o zasnivanju radnog odnosa, kao i ona koja se ne javi službi za zapošljavanje u dva uzastopna roka, a ne obavijesti je o opravdanim razlozima nejavljanja.

Riječ je o propisima koje, među ostalim, definiše nacrt Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba koji je nedavno usvojio Dom naroda Parlamenta FBiH, a riječ je o jednom od ključnih reformskih propisa koji će unaprijediti organizaciju tržišta rada u FBiH.

Kako su naveli iz Ministarstva rada i socijalne politike, jedan od ključnih problema s kojima se suočava tržište rada u FBiH je neprecizna evidencija nezaposlenih, što rezultira lošim planiranjem i raspodjelom resursa.

– Na evidencijama je oko 255.000 nezaposlenih, dok je u RS taj broj 56.000, ali ne zato što tamo ima više zaposlenih, već zato što su reformisali svoje evidencije i jasno odvojili aktivne od pasivnih tražioca posla. S druge strane, poslodavci u FBiH godinama upozoravaju na nedostatak radne snage iako se na papiru čini da je veliki broj nezaposlenih.

Reformski paket

Prema procjenama, FBiH trenutno nedostaje između 20.000 i 30.000 radnika u uslužnim djelatnostima, građevinarstvu i drugim deficitarnim sektorima.

Ovaj zakon će omogućiti bolje upravljanje ovim izazovom i smanjenje jaza između ponude i potražnje radne snage – objasnili su iz ovog ministarstva te dodali kako će zakon redefinisati ulogu službi za zapošljavanje, koje su do sada bile više administrativni servisi za isplatu socijalnih naknada nego što su se bavile svojim primarnim zadatkom, posredovanjem u zapošljavanju. Sada će njihov primarni fokus biti povezivanje radnika s poslodavcima, provođenje aktivnih mjera zapošljavanja i osiguravanje učinkovitijeg tržišta rada.

Inače, prema riječima resornog ministra Adnana Delića, usvajanje ovog zakona dio je šireg reformskog paketa koji uključuje novi Zakon o radu i izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca koje imaju za cilj unaprjeđenje poslovnog ambijenta i zaštitu radnika. – Reforma tržišta rada je imperativ, a ovo je prvi korak k tome da osiguramo konkurentna i održiva radna mjesta, veće plaće i bolju socijalnu sigurnost za sve građane – zaključio je Delić, prenosi Večernji list.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Novo pravilo na crnogorskom primorju, kazne do 500 eura

Nova uredba predviđa novčane kazne za turiste i građane koji se u...

Sport

Haris Tabaković će sve dati da ostvari san i zaigra na Mundijalu

Cijenjeni njemački novinar Florian Plettenberg objavio je danas na “X” da je...

Visoko

Isplaćena druga rata boračkih stipendija za 1.327 korisnika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva i izvršila isplatu druge rate stipendija...

IstaknutoSportVisoko

RK Bosna Visoko protiv Izviđača igra ključnu utakmicu za opstanak

Pred rukometašima Bosne Visoko Ekoenergija nalazi se jedna od najvažnijih utakmica sezone....

Bosna i HercegovinaVijesti

Amidžić nakon urušavanja mosta: Po šesti put pokušavamo otvoriti novi GP Gradiška

Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić oglasio se na društvenim mrežama...

Magazin

Jakov Jozinović u rekordnom roku rasprodao Beogradsku arenu

Jakov Jozinović je, nakon deset rasprodanih koncerata u beogradskom Sava Centru, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugrađena totalna proteza kuka trudnici u osmom mjesecu trudnoće

Zahvaljujući timskom radu ljekara Klinike za ortopediju i traumatologiju i Klinike za...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon porodične tragedije u Kiseljaku ostali muk, tuga i prazna kuća

Kiseljak je danas obavijen tugom i tišinom nakon što je mještane, ali...