Početna Bosna i Hercegovina Nema (više) ‘preko veze’, urgiranja i privatnih molbi: Procedura je jasna, sve mora biti po propisu

Nema (više) ‘preko veze’, urgiranja i privatnih molbi: Procedura je jasna, sve mora biti po propisu

35

Proces izdavanja identifikacionih dokumenata u Bosni i Hercegovini strogo je regulisan zakonom i propisima, a bilo kakvi pokušaji urgiranja, privatnih molbi ili neformalnih zahtjeva – nemaju efekta i moraju prestati, poručio je Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA).

Direktor Agencije istakao je da za svaki dokument postoje jasno definisani zakonski rokovi:

Redovni pasoš mora biti izdat najkasnije u roku od 30 dana u BiH, odnosno 60 dana putem konzulata.

Hitni pasoš se izdaje u roku od 72 sata u BiH ili do 7 dana u inostranstvu.

Lična karta i vozačka dozvola se izdaju najduže u roku od 15 dana.

Hitni postupci dozvoljeni su isključivo za putne isprave, i to uz odgovarajuću službenu dokumentaciju kojom se dokazuje hitnost (poput slučajeva liječenja ili bolesti). Za lične karte i vozačke dozvole zakonom nisu predviđeni hitni postupci, a građani su obavezni sami voditi računa o isteku svojih dokumenata.


– Pozivi, privatne poruke, molbe ili neformalni zahtjevi nisu prihvatljivi niti mogu biti osnova za bilo kakvo postupanje. Niti direktor Agencije, niti bilo koji uposlenik nema pravo da mijenja propisane rokove i procedure – poručeno je iz IDDEEA.

Agencija je u proteklim godinama u potpunosti standardizovala i digitalizovala procedure, pa su svi raniji načini ubrzavanja izdavanja dokumenata — ukidanjem starih instrukcija — stavljeni van snage.

Građani koji smatraju da su im prava povrijeđena imaju pravo koristiti zakonom propisane mehanizme zaštite, uključujući žalbe i druge pravne postupke.

Direktor je na kraju naglasio da institucije, a ne pojedinci, moraju biti garant jednakosti, pravičnosti i reda u Bosni i Hercegovini.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Ubistvo u Njemačkoj: Srbin pogođen samostrijelom

Pedesetogodišnji Nijemac prijavio je putem hitnog poziva policiji da je ubio drugog...

Crna HronikaIstaknuto

POSKOK pretresa kabinet Rame Isaka, službene prostorije i računare

Po naredbi Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, a uz...

BiznisVijesti

Trgovci zatečeni: Objavljeno Uputstvo za aplikaciju o cijenama

Federalno ministarstvo trgovine danas je, na iznenađenje sektora trgovine, obavijestilo javnost da...

Vijesti

Planet Soft osporava izbor ponuđača za izborne tehnologije, najavljuje sudski postupak

Kompanija “Planet Soft” iz Banje Luke najavila je pokretanje sudskog postupka nakon...

IstaknutoSport

Rođen u Švedskoj, ali srce kaže BiH: Zmajevi dobili još jednog velikog talenta!

Kenan Busuladžić, fudbaler bosanskohercegovačkog porijekla, odlučio je u budućnosti nastupati za reprezentaciju...

Visoko

Novi kriminalistički tehničari spremni: MUP ZDK okončao obuku

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUPZDK) realizovala je internu obuku...

Bosna i HercegovinaVijesti

Miletić potvrdio da neće biti kandidat za člana Predsjedništva

Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, komentarisao...

BiznisBosna i Hercegovina

Uvoz hrane premašio 5,3 milijarde KM

Uvoz hrane i ostalih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH je prošle godine iznosio...