Početna Bosna i Hercegovina Neobičan prizor u Sarajevu: Grupa ribica u Miljacki izazvala reakcije

Neobičan prizor u Sarajevu: Grupa ribica u Miljacki izazvala reakcije

28

Građane Sarajeva danas je u rijeci Miljacki zatekao nesvakidašnji prizor.

Na jednom mjestu u rijeci, primijećena je velika grupa ribica, koja se okupila nakon što je neko od prolaznika bacio hljeb u vodu.

Senad Kapo, član Upravnog odbora Sportsko-ribolovnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine, i iskusni ribolovac, podijelio je svoje iskustvo o stanju ribljeg fonda u Miljacki. Kapo ističe da u gornjem toku Miljacke, od Bendbaše uzvodno, još uvijek žive potočne pastrmke, klijeni, sapače i gage. U tom dijelu rijeke mogu se naći i riječni rakovi, što ukazuje na relativno čistu vodu.

“Od Principovog mosta pa do Skenderije ima klijena i sapače, te poneka pastrmka. Nažalost, Koševski potok zagađuje Miljacku do te mjere da je pastrmka rijetkost ispod tog dijela. Klijena ima nizvodno od Koševskog potoka do potoka Sušica kod Zemaljskog muzeja, koji donosi toksične otpadne vode iz Bosnalijeka”, objašnjava Kapo.


Dodaje da je prije nekoliko godina razgovarao sa starijim gospodinom koji je uzimao uzorke vode na ušću potoka Sušica u Miljacku. “Rekao mi je da su dvije trećine svih voda koje prolaze kroz Sarajevo fekalne i otpadne vode, što je poražavajuća činjenica.”

Kapo navodi da se od potoka Sušica do Dolac-Malte u Miljacki može pronaći pokoji klijen i gaga. Na Dolac-Malti često lovi veća jata klijenova, što izaziva čuđenje prolaznika. “Prolaznici me ponekad smatraju ‘odbjeglim iz Jagomira’, sve dok ne ulovim klijena od pola kilograma. Ljudi ne mogu vjerovati da takve ribe mogu preživjeti u tako zagađenoj vodi.”

Današnji prizor okupljenih ribica podsjeća na važnost očuvanja čistih voda i zaštite životinjskog svijeta u rijekama, naročito u urbanim sredinama poput Sarajeva.


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Kod Olova pronađeno tijelo: Sumnja se da je riječ o nestalom muškarcu

Na području općine Olovo danas je pronađeno beživotno tijelo muškarca za koje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Semir Efendić ostaje na čelu Stranke za BiH

Semir Efendić ostaje predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu. Efendić, koji je...

SvijetVijesti

Orban pred gubitkom vlasti nakon 16 godina

U Mađarskoj se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori koji se u velikoj...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Tragedija kod Visokog: Poginuo 16-godišnjak nakon slijetanja s motocikla

Teška saobraćajna nesreća sa smrtnim ishodom desila se danas, 11. aprila, kod...

Visoko

Privremena obustava saobraćaja u Visokom zbog obilježavanja Dana Armije RBiH

Obavještava se javnost da će, na zahtjev JOB “Unija veterana” Grada Visoko,...

Sport

Edina Džeku u Beogradu dočekala lijepa poruka na tanjiru

Edin Džeko je posljednjih dana u Beogradu, a tamo se još jednom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Rekordna poskupljenja goriva u BiH: Cijena dizela viša od 4 KM

Cijene goriva u Bosni i Hercegoviia nastavljaju bilježiti rast, a jutros su...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Stiže novo povećanje penzija u FBiH, ko će koliko dobiti?!

Premijer bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH Nermin Nikšić najavio je novo povećanje penzija...