Početna Bosna i Hercegovina Nepobjedivi duh Gornjeg Vakufa: Sjećanje na Gorana Ćišića

Nepobjedivi duh Gornjeg Vakufa: Sjećanje na Gorana Ćišića

36

Na današnji dan 1956. godine rođen je slavni vakufski komandant Gorana Čišića.

Poginuo je 20. decembra 1994. godine u borbama za oslobođenje Donjeg Vakufa, u rejonu sela Podripci kod Bugojna.

Bio je član štaba Patriotske lige Gornji Vakuf od 18. 09. 1991. godine kao organizator priprema za odbranu. Pripadnik je Armije RBiH od 6. aprila 1992. godine.

Obavljao je dužnost komandanta Nastavnog centra, komandira Diverzantsko-izviđačkog voda, komandanta Protivdiverzantskog odreda, Načelnika štaba 317. Slavne brdske brigade Gornji Vakuf, operativca u Operativnoj grupi “Zapad”, te komandanta Diverzantskog bataljona 7. korpusa Armije RBiH.

Već od sredine 1992. godine učestvuje u vojnim operacijama. Zajedno sa ostalim Gornjovakufljanima odlazi na igmansko-trnovsko ratište iznad Sarajeva gdje postižu značajne borbene uspjehe.

Kada u januaru 1993. godine u njegovoj općini izbijaju sukobi sa HVO-om i HV-om, sa svojim prvo Diverzantsko-izviđačkim vodom a zatim Protivdiverzantskim odredom daje važan doprinos u slamanju agresije na ovu srednjobosansku općinu i njeno pokoravanje vlastima paradržave Herceg-Bosne.


Vojnici kojima je komandovao dali su odlučan doprinos u deblokadi Gornjeg Vakufa 31. jula i 1. augusta 1993. godine, kao i slamanju velike novembarske ofanzive HV-a i HVO-a na Gornji Vakuf.

“Goran je jedan od najvećih sinova BiH. Svi su ga voljeli. Gdje god je bilo ratište on je išao, on je davaoca samopouzdanje ljudima i vjeru da nećemo izgubiti, asocirao je na nepobjedivost. Jedna akcija, Galvica, gdje je bio sa svojim borcima, javili su mu da je poginuo brat da ne ide on u akciju. On se javio i rekao da zna i da ide u akciju. Poginuo je u borbama prsa u prsa. Tri brata Ćišića su dala život, to je jedna porodica o kojoj se može film napraviti”, rekao je za Vijesti.ba ratni reporter Akif Agić govoreći o Ćišiću.

Nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma, u okviru oslobodilačkih operacija učestvuje u oslobađanju Kupreške visoravni.

Nažalost, u nastavku tih operacija prema Donjem Vakufu će i poginuti 20. 12. 1994. godine.

Posthumno je činovan u čin majora i odlikovan ratnim priznanjem “Zlatni ljiljan”.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Uredba Vlade FBiH: Pomoć radnicima do 300 KM neoporezivo

Vlada Federacije BiH, na prijedlog Ministarstva finansija donijela je Uredbu o isplati...

Bosna i HercegovinaVijesti

Kako u lisicama završavaju “uspješni” životi s društvenih mreža

Bivši hrvatski maneken Robert DiCaprio doveden je danas na ispitivanje u riječki...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hurtić odgovorio Petroviću: Bijeljina nije dobila “nulu”, već više od milion maraka za Rome

Član Predsjedništva SDS-a i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović oglasio se na društvenim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Policija oduzela automobil: Imao preko 67 hiljada KM neplaćenih kazni

Policijski službenici PU Ilidža u srijedu su privremeno oduzeli automobil zbog neplaćenih...

Visoko

Mladić iz Visokog zatečen sa opojnom drogom u Ljetoviku

Dana 04.02.2026. godine, u 17,55 sati, u mjestu Ljetovik, od strane službenika...

Sport

Sarajevo predstavilo novo pojačanje, stigao je talentovani defanzivac iz Istre

FK Sarajevo uspješno je završio pregovore oko dolaska Jovana Ivaniševića, koji u...

BiznisVijesti

Sarajevski aerodrom nastavlja pozitivan trend poslovanja

Međunarodni aerodrom Sarajevo je u januaru ove godine imao 121.762 putnika ili...