Početna Istaknuto Neradni dani za 1. maj i Bajram: Poslodavci dužni omogućiti odsustvo do četiri dana

Neradni dani za 1. maj i Bajram: Poslodavci dužni omogućiti odsustvo do četiri dana

12

Građani Federacije Bosne i Hercegovine, koji ovog 2. maja slave vjerski praznik Bajram, prema Zakonu o radu, slobodan dan za vjerske potrebe mogu koristiti bilo koji dan u godini, bez obzira da li se taj dan poklapa sa državnim praznicima, pojašnjeno je Feni iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike ističe da je Zakonom o radu propisano da je poslodavac dužan omogućiti radniku odsustvo do četiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini, zbog zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se odsustvo od dva dana koristi uz naknadu plaće – plaćeno odsustvo.


“S obzirom da je pravo na korištenje pomenutog odsustva utvrđeno u svrhu zadovoljavanja vjerskih, odnosno tradicijskih potreba radnika, mišljenja smo da se može koristiti u onom periodu kada se u skladu sa vjerskim propisima, odnosno običajima i tradicijom, obilježavaju vjerski praznici, kao i drugi kulturno-tradicijski događaji”, kazali su iz Ministarstva.

Ističu da je Zakonom o praznicima određeno da je Prvi maj međunarodni praznik rada i da se obilježava dva dana, ali ukoliko jedan od dana u koje se slavi Prvi maj padaju u nedjelju, praznikom se smatra prvi naredni dan poslije ta dva dana.

“S obzirom da 1. maj ove godine pada u nedjelju, to će neradni dani u Federaciji Bosne i Hercegovine biti nedjelja 1. maj, ponedjeljak 2. maj i utorak 3. maj 2022. godine”, kazali su iz Ministarstva za Fenu.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Pucnjem iz topa ozvaničen dolazak svetog mjeseca u Visokom

Tradicionalnim pucnjem iz topa ispred Kulturni centar Altindag-Visoko večeras u 17.26 sati...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Bacili bombe u dvorišta kuća u Visokom: Dvije osobe uhapšene

Dana 08.02.2026. godine, u 13,15 sati, obaviještena je dežurna služba Policijske stanice...

SvijetVijesti

Ruska vakcina za liječenje melanoma već u upotrebi

Rusija je prva na svijetu napravila vakcinu za liječenje melanoma i već...

SvijetVijesti

EU objavila poziv: Stižu milioni za grantove u BiH

Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je javni poziv u...

SvijetVijesti

Preminula supruga ratnog zločinca Radovana Karadžića

Ljiljana Zelen-Karadžić, supruga ratnog zločinca Radovana Karadžića, preminula je danas u Istočnom...

Visoko

Herojska intervencija u Visokom: Brzom reakcijom spašen život

Ekipa Hitne medicinske pomoći Visoko danas je još jednom pokazala profesionalnost, hrabrost...

Magazin

Strpite se još malo: Ova tri horoskopska znaka će krajem marta plivati u novcu

Posljednja tri dana marta 2026. donose prilike za finansijsku sreću, a neki...

Crna HronikaIstaknuto

Identifikovan Sarajlija koji je autom krenuo na učesnike protesta, oduzeta mu droga

Muškarac I.K. (28) iz Sarajeva koji je danas, 18. februara, pokušao autom...