Nikšić: Nakon decenije čekanja isplata prve uvećane minimalne plate u iznosu od 1.000 KM

154

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da će nakon decenije čekanja biti isplaćena prva uvećana minimalna plata u iznosu od 1.000 KM.
– Dragi građanke i građani Federacije Bosne i Hercegovine, danas je važan dan za naše radnice i radnike. Nakon decenije čekanja, biće isplaćena prva uvećana minimalna plata u iznosu od 1.000 KM u skladu s odlukom Vlade Federacije BiH. Prvo, smatramo da je ova odluka nužna i moralna. Drugo, znamo da je ekonomski i fiskalno razumna, dobra za sve.

Nismo podlegli pritiscima da s e odluka povuče. Rezultat odlike o povećanju minimalne plate je dodatnih 468 miliona KM koja doprinose stabilnosti različitih socijalnih davanja. Svaka marka ima svoje ime i prezime – a to su penziono zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti – naveo je Nikšić.

Dodao je da su svjesni da povećanje minimalne plate povećava troškove poslodavcima i da su zato donijeli dvije konkretne mjere podrške za ovu godinu.

– Prvo, nadoknadit ćemo razliku doprinosa za minimalne plate za poslodavce, uz određene kriterije i drugo oslobodit ćemo plaćanja doprinosa povećanja drugih plata do 450 KM mjesečno. Te mjere danas je podržalo Ekonomsko socijalno vijeće Federacije. Dijelimo zajednički cilj: zadovoljni radnici, stabilni poslodavci i jaka ekonomija. Posebno mi je važno što smo, uz odluku o povećanju minimalne plate, napravili i iskorak ka modernizaciji poreskog sistema – istakao je Nikšić.

U tom kontekstu, kako je dodao, ohrabruje usvajanje nacrta Zakona o fiskalizaciji transakcija, poznatijeg kao online fiskalizacija.

– Sve su to važne fiskalne intervencije kao koraci ka provedbi sveobuhvatne fiskalne reforme, koja će kroz smanjenje doprinosa smanjiti troškove poslodavcima, poboljšati uslove za radnike i ubrzati ekonomski rast. Očekujemo otvoren dijalog i konstruktivnu saradnju svih partnera u tom procesu – istakao je premijer Nikšić.

Možda vas zanima

Jokić uoči sutrašnjeg meča: BiH je fizički moćna

Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine igrat će protiv Srbije utakmicu kvalifikacija za...

Neobična intervencija: Vatrogasci spasili dječaka zaglavljenog u tabureu

Prijedorski vatrogasci imali su u subotu, 4. jula, nesvakidašnju i pomalo neobičnu...

Milionski projekat na sjeveru BiH: Izraelci sele biznis iz Turske

Velika ekonomska rošada na Bliskom istoku direktno će promijeniti privrednu sliku na...

Hurtić sutra predaje liste CIK-u: Koalicija s velikim ambicijama kreće u kampanju

Predsjednik BH Zelenih dr. Sevlid Hurtić sutra će Centralnoj izbornoj komisiji Bosne...

Continental prodao ContiTech za 4,6 milijardi dolara u velikoj restrukturaciji

Njemački proizvođač auto-dijelova Continental saopćio je u subotu da je postigao dogovor...

Kako žive strani radnici u BiH, jesu li zadovoljni primanjima i mogu li štedjeti?

I Bosna i Hercegovina, kao i zemlje u regionu, u nedostatku domaće...

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...

Košarkaši BiH nakon poraza od Turske treniraju danas i sutra u Kaknju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, koja je u četvrtak u Zenici rezultatom...