Početna Bosna i Hercegovina Nikšić otkrio plan: Koliko će rasti minimalna plata i penzije u FBiH?

Nikšić otkrio plan: Koliko će rasti minimalna plata i penzije u FBiH?

49

Želje Sindikata da minimalna plata bude 1200 do 1600 KM nije realna u ovom trenutku.

Poručio je ovo u razgovoru za TVSA premijer FBiH Nermin Nikšić.

“Super je imati želje, svjestan sam da su to i potrebe, ali želim podsjetiti kako smo došli do ovoga što sada imamo. Mi smo prošle godine se odlučili na jednu šok terapiju, jer razgovori dotadašnjim nisu urodili plodom. Tada je bio strah poslodavaca, a sada kažu da je to bila odlična odluka Vlade. Pojavili su se i silni analitičari kako ćemo ostati bez 25.000 radnih mjesta, pa su čak organizovani i protesti zbog povećanja minimalne plate. Ove godine da bi kompenzirali to, preko 100 miliona KM je dato kao poticaj privrednicima”, rekao je Nikšić te podsjetio i na dvije Uredbe o isplata ma neoporezivog dijela.

Podsjetio je da je minimalna plata porasla sa 619 KM na 1000 KM te da ne treba očekivati sad istu šok terapiju.

“Ići ćemo sa povećanjem koliko to formula za usaglašavanje kaže. Ako bude 20, 30, 50 ili 100, koliko formula bude rekla da je realno. Moramo sačekati još neke statističke podatke”, rekao je Nikšić.

Nikšić je govorio i o povećanju penzija.

“Izmjene Zakona o PIO će se do kraja godine naći pred parlamentarcima. Trenutno na 1,2 uposlenih imamo jednog penzionera. Najgore je krenuti u nešto pa da onda to ne možete izvršavati. Super bi bilo da poduplamo penzije, ali to nije realno. Idemo sa Zakonom prema Parlamentu, javnost će o svemu biti blagovremeno upoznata”, rekao je Nikšić.

Dodao je da će učiniti sve da primanja budu redovna, te da smatra da nije uredu svima linearno povećati, ali da to ne stoji u Zakonu.

Možda vas zanima

Visoko

Gradonačelnik Ganić posjetio Pak Rampart: Fokus na širenju proizvodnje i novim radnim mjestima

Još jedna uspješna domaća kompanija iz Visokog nastavlja snažan razvoj i širenje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pet osoba povrijeđeno na letu iznad Sarajeva, Airbus pogodile jake turbulencije

Pet putnika i članova posade povrijeđeno je tokom leta kompanije Eurowings iznad...

Bosna i HercegovinaVijesti

Željezara Zenica ne može se spašavati parcijalnim zakupom, već cjelovitim institucionalnim rješenjem

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić danas je izjavio da...

IstaknutoMagazin

IShowSpeed objavio nezvaničnu himnu SP, opjevao je i Bosnu

Popularni YouTuber i streamer IShowSpeed ponovo je u centru pažnje zbog svoje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

CIK upozorava: Otkrivene stotine falsifikovanih potpisa podrške

Političke partije na samom početku izbornog procesa, odnosno prilikom prijave za učešće...

IstaknutoMagazin

Preminula supruga Halida Bešlića

Teško je riječima opisati njihovu ljubav, a možda ju je najbolje dočarao...

Smrtovnice

LOMIGORA (Anto) KATARINA 01.06.2026. u 14:00 sati

LOMIGORA (Anto) KATARINA 01.06.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Radnici Nove Željezare Zenica mirno protestirali pred zgradom Uprave

Glavni odbor Sindikata Nove Željezare Zenica počeo je danas s realizacijom najavljenih...