Emir Osmanbašić i Faris Lemeš iz Kluba vijećnika NiP-a reagovali su zbog, kako kažu, nepravilnosti i kršenja ustava Federacije Bosne i Hercegovine, Zeničko-dobojskog kantona i Statuta Grada Visoko u vezi sa izborom predsjedavajućeg ovog grada.
Iz ove stranke, naime, tvrde da su i predsjedavajući i gradonačelnik iz bošnjačkog konstitutivnog naroda što je neustavno.
“Naime, imenovanje aktuelnog predsjedavajućeg Gradskog vijeća izvršeno je kršenjem Ustava, Zakona i kršenjem Statuta Grada, kao i osnovnih demokratskih principa. Zabrinjavajuće je što osoba koja bi trebala predstavljati volju vijeća i građana, koristi svoj položaj za onemogućavanje rasprave i prava vijećnika, ignorisanje poslovničkih i ustavnih obaveza, vođenje rada vijeća na način koji je u suprotnosti s osnovama lokalne demokratije.
Zbog toga postavljamo javno pitanje:
Da li će Gradsko vijeće osigurati poštivanje Ustava, zakona i svojih propisa ili će građani i dalje biti taoci samovolje neustavno izabranog predsjedavajućeg Gradskog vijeća?
Da je Gradsko vijeće izvršilo neustavno imenovanje predsjedavajućeg Gradskog vijeća potvrđuje i Mišljenje OHR-a koje je pribavljeno od Kluba vijećnika Naroda i pravde”, tvrdi se u saopćenju.
Oni pozivaju sve vijećnike, političke stranke, nadležne pravosudne institucije, medije i građane da ne ostanu nijemi na očigledno urušavanje pravnog poretka i demokratskog procesa.
“Gradsko vijeće zaslužuje svoj zakonit rad te s toga zahtijevamo odgovornost, poštivanje zakona i povratak legalnosti u rad Gradskog vijeća. Klub Narod i Pravda će istrajati na poštivanju Ustava te nastaviti pravnu borbu za demokratski sistem vladavine prava”, poručili su.
Podsjetimo da je Almir Ljeskovica (SDA) predsjedavajući Gradskog vijeća Visoko, a gradonačelnik je Mirza Ganić (SDA).
OHR u svom odgovoru za NiP Visoko navodi:
“Ured visokog predstavnika (OHR) primio je Vaše pismo u kojem tražite naše mišljenje u vezi sa odredbama Ustava Federacije BiH o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i drugih, a posebno zahtjevom koji se odnosi na načelnike i predsjednike skupština opština, utvrđen u članu VI.3(5) Ustava Federacije Bosne i Hercegovine. U svom pismu ste naveli da imenovanje predsjednika Gradskog vijeća Visoko doživljavate neustavnim i suprotnim odredbama Ustava FBiH, Ustava Zeničko-dobojskog kantona i Statuta Grada Visokog jer i predsjedavajući i gradonačelnik dolaze iz bošnjačkog konstitutivnog naroda. S obzirom da bi se u vezi s navedenim pitanjima mogao pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom Federacije BiH, dolje izneseni stavovi su bez prejudiciranja budućih odluka Ustavnog suda Federacije, ukoliko se navedena pitanja iznesu pred sud.
Općinski načelnik i predsjedavajući općinskog vijeća u općinama ili općinskim vijećima višenacionalnog sastava ne mogu biti iz reda istog konstitutivnog naroda odnosno iz reda ostalih, izuzev u onim općinama u kojima jedan konstitutivni narod čini više od 80 posto stanovnika, prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini. OHR je imao priliku da se pozabavi ovim pitanjem u prošlosti i naš stav o ovom pitanju ostaje dosljedan i nepromijenjen. Smatramo da član VI.3.(5) Ustava Federacije treba tumačiti i primjenjivati u vezi sa članom IX.7. Ustava Federacije koji predviđa:
Objavljeni rezultati popisa stanovništva iz 1991. godine na odgovarajući način će se koristiti za sva izračunavanja koja zahtijevaju demografske podatke dok se Aneks 7. u potpunosti ne provede. Napominjem da bi krajnja obaveza Gradskog vijeća Visokog bila da u ovoj važnoj stvari u potpunosti poštuje relevantne odredbe Ustava Federacije Bosne i Hercegovine”.