Početna Istaknuto Vučić: Potpisali smo sve što su Rusi tražili, sada je ugroženo sve

Vučić: Potpisali smo sve što su Rusi tražili, sada je ugroženo sve

70

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je rafinerija Naftne Industrije Srbije (NIS) ušla u režim “tople cirkulacije” i da su ostala još četiri dana do potpune obustave rada, ukoliko OFAC ne odobri licencu.

“Suočavamo se sa velikim problemima, rafinerija NIS-a nalazi se u tehnološkom procesu tzv. tople cirkulacije, još nije ugašena, ali je takozvanom procesu “tihog hoda”. Imamo još 4 dana do zaustavljanja rafinerije ako ne dođe do odobravanja licence”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

Istakao je da su se nadali da će dobiti dozvolu za rad i licencu, ali da su došli do zaključka da američka strana želi još stvari da vidi pre nego što razmotri odluku o odobrenju.

“Nadali smo se da ćemo juče da dobijemo licencu OFAC-a, ali razumeli smo iz brojnih razgovora noćas i posle ponoći sa različitim američkim partnerima da postoji još stvari koje hoće da čuju, vide i dobiju da bi mogli eventualno da razmatraju odluku o operativnoj licenci”, pojasnio je on.

Vučić je potom rekao da će govoriti o posljedicama, kao i šta je to u čemu nismo saglasni sa Amerikancima.

“Šta su posljedice prestanka funkcionisanja? Prije svega to su sekundarne ili sporedne sankcije. Narodna banka je dobila upozorenje da može postati predmet sankcija. Mi time stavljamo u opasnost i naše poslovne banke i našu centralnu banku. To znači da može doći do potpune obustave platnog prometa, kartica, izdavanja kredita… Lično sam dobio usmene garancije Amerikanaca da do ponedjeljka, kada je trebalo da se donese odluka o operativnoj licenci, da neće biti takvih sankcija za NBS i poslovne banke. Taj usmeni dogovor je funkcionisao i nastaviće da funkcioniše danas i sutra. Dok Amerikanci ne obavijeste javnost da li su prihvatili ili odbili”, rekao je on.

Vučić ističe da, ako Amerikanci odbiju, to će uticati na sve sfere života, uključujući i Hitnu pomoć i zdravstveni sistem, kao i ugrožavanje svih trgovinskih lanaca.

“Ugrožena bi bila i proizvodnja struje. Ne zaboravite da mi imamo mazut i toplane. I cijene goriva bi trpile, mada će u petak vjerovatno biti snižene zbog kotacija. Ali ako morate da uvozite dizel i benzin, u tom slučaju troškovi transporta rastu, i to povećava inflaciju i donosi nove probleme. To bi ugrozilo i povlašćenu cijenu za poljoprivrednike za gorivo. Ne moram da govorim kakve bi to posljedice imalo po cijelu ekonomiju Republike Srbije”, naglasio je.

On kaže da je NIS već krenuo da troši operativne rezerve i da će najveći dio potrošiti između 29. novembra i 1. decembra.

“Ako ne dobijemo licencu od Amerikanaca, dozvolu da JANAF-u poteče nafta, ostaće rezerve od 50.000 tona benzina. To je za njihovu maloprodajnu mrežu dovoljno do 27. decembra. E tada, bez obzira na planirani uvoz, naša je procjena da će nedostajati 50.000 tona dizela. I mi smo spremni kao država odmah da uđemo u to. Mi imamo 184.000 tona, tri puta više nego što su rezerve NIS-a. I odmah ćemo staviti to svim veletrgovcima na raspolaganje. Pričali smo sa OMV-om, Molom, Ekom… Želimo da svi mali trgovci, u svakom selu i naselju, mogu da snabdiju svoje pumpe. Ne smijemo ugroziti ravnomjeran razvoj zemlje. Naše rezerve su velike, i imamo 185.000 dizela. Imamo 19.000 tona benzina. On se troši mnogo manje u ukupnoj potrošnji. 82 odsto potrošnje u Srbiji je dizel, a 18 odsto benzin. Mazuta imamo dovoljno za godinu dana rada” istakao je Vučić.

Naručili smo 5.300 tona evrodizela, i ugovoreno je 38.000 tona benzina, rekao je Vučić.

Možda vas zanima

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Sport

Tomislav Spahović poražen u Beogradu

Bosanskohercegovački MMA borac Tomislav Spahović upisao je poraz na FNC 31 priredbi...

Biznis

Neizvjesna sezona grijanja u Zenici nakon obustave proizvodnje u Željezari

Obustavom integralne proizvodnje, kao i problemi u poslovanju Nove Željezare Zenica lančane...

Smrtovnice

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Bosna i Hercegovina

Tuga do neba: U Tešnju obavljena dženaza i ukop mališana stradalih u požaru u Beču

Porodicu Klokić iz Tešnja 18. maja pogodila je nezapamćena tragedija kada je...

Sport

Nakon velike drame PSG osvojio titulu prvaka Europe

Arsenal i PSG odigrali su veoma uzbudljivo finale u Budimpešti koje je...

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...