Početna Bosna i Hercegovina Nisam ja pobijedio SDA, nego je SDA sebe porazila svojim aferama, idejama, plitkoumnošću!

Nisam ja pobijedio SDA, nego je SDA sebe porazila svojim aferama, idejama, plitkoumnošću!

163

Znam ponešto o našem zakonodavstvu koje nije ni blizu da se može smatrati ozbiljnim – kazao je u večerašnjem Pressingu na N1 Abdulah Sidran, akademik, književnik i scenarista.

Zašto je SDA bitno da ostane na vlasti?

– Gdje je novac, gdje su moćna preduzeća, gdje su krave muzare? Mi smo znali prije tri mjeseca da će kritični trenutak doći u onom času kad se ti punktovi budu gubili, a ne u ovim formalnim stvarima. Jedno je što se priča, gubitak države, može li “Osmorka” prodati državu za mjesec dana, a ovi je prodaju 30 godina – kazao je Sidran u Pressingu i poručio:

– Osmorka kao da je sa neke staze autom stala na cestu koju je SDA asfaltirala 30 godina i sada su odjednom krivi za sve.

Poručio je da smatra 2003. godinu kao važnu u transformaciji ili evoluciji političke stranke ka “organizaciji”.

– Ja sam žestok u tome, imam ja neku potrebu da označim 2003. godinu kao važnu u transformaciji ili evoluciji političke stranke ka jednoj organizaciji koja nema ozbiljne veze sa ideologijom, politikom, borbom za opće dobro. Nego jedna klijentistička stranka kojoj nije na pameti opće dobro, nego ono što je oligarhija. Neće dobiti prolaznu historijsku ocjenu. Zato što živimo tako grozno stanje, možda smo već mrtvi samo nam još nokti i kosa rastu. Govorim o državnom smislu postojanja države BiH. Onaj ko je proizveo to stanje, čiji je saldo? Nisam ja pobijedio SDA, nego je SDA sebe porazila svojim aferama, idejama, plitkoumnošću.

Upitan da prokomentariše nova imena na “Crnoj listi” SAD-a koja su saopćena danas, Sidran je kazao:

– Tu ima onaj delikatniji problem o nezakonitom snimanju. Ja ne bih išao u detalje, Amerika zna šta radi. Meni nije ni potrebno da je on na crnoj listi kad je on na crnoj listi svog naroda. Zato što je jedan cijeli državni instrument stavio na uslugu jednoj familiji, jednoj stranci ili oligarhiji. Ništa nam ne znači crna lista nakon toga.

Još je kazao da je aktuelnom članu Predsjedništva Denisu Bećiroviću “šapnuo na uho” da im “broji lične”.

– Šapnuo sam na uho članu Predsjedništva za kojeg sam mnogo agitovao, Denisu Bećiroviću, da im brojim lične. Za mene pod “lične” ide npr. imenovanje ambasadora u UN-u, bivšeg političara Zlatka Lagumdžije. To je za mene teška lična greška.

Zašto je to greška?

– Taj gospodin ima svoj karton. Oni od elokvencije misle da je komptencija. Njegove kompetencije su očitovane u djelima. Žalosno je ako Osmorka ili SDP nisu mogli da postave jaču ličnost. Čak sam dolazio do toga da pomislim da odem na šalter da ispišem iz državljanstva, ali se plaća 2.000 KM. Ne dam da me predstavlja svako u UN-u. To je meni bolno, žalosno – kazao je Sidran.

Možda vas zanima

Ova bi godina mogla biti najtoplija od kada postoje mjerenja

Požari haraju dijelovima Sjeverne Amerike i Evrope, smrtonosni toplotni talasi pogađaju gradove,...

Tešanj i Usora potpisali sporazum o zajedničkom ulaganju u Stadion Jošik u Tešanjci

Načelnici općina Tešanj i Usora potpisali su danas sporazum o zajedničkom ulaganju...

Uhapšen Aleksandar Nikolić: Osumnjičen za pomaganje u pokušaju ubistva Davora Dabića

Pripadnici Policijske uprave Istočno Sarajevo uhapsili su Aleksandra Nikolića iz tog grada...

KOPRIVICA MILUTIN-MIRA 05.08.2026. u 16:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Novinarka televizije BN napadnuta kod Doboja: “Ženska osoba je skočila na mene, istrčala sam vrišteći”

Novinarka BN televizije Vesna Vukmirović fizički je napadnuta jutros, 4. augusta, u...

MUP KS predstavio helikoptersku jedinicu, a sada traži pilotske usluge: Spiskat će još 1,2 miliona KM

MUP Kantona Sarajevo donio je odluku o pokretanju postupka javne nabavke pilotskih...

Edin Džeko: Ovo vjerovatno jeste posljednja moja sezona

Iskusni napadač na press konferenciji je poručio da i sa 40 godina...

Održan sastanak o Novoj Željezari, pregovori se nastavljaju sutra

U sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu danas je održan...