Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zakazana za danas na zahtjev osam delegata, nije održana.
Delegati HDZ-a i SNSD-a bojkotovali su sjednicu, pa za njeno održavanje nije bilo kvoruma.
Podsjetimo, predsjedavajući Doma naroda PS BiH Kemal Ademović sazvao je sjednicu s istim dnevnim redom kao i prethodnu, koja nije održana zbog nedolaska delegata Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH i SNSD-a.
Na predloženom dnevnom redu bilo je više zakonskih rješenja po hitnom postupku, uključujući izmjene Zakona o akcizama, koje bi omogućile privremeno ukidanje ili smanjenje akciza na naftne derivate do šest mjeseci godišnje u slučaju poremećaja tržišta.
Delegati su trebali razmatrati i prijedlog zakona o sprečavanju finansiranja terorizma i provođenju međunarodnih sankcija, čiji je cilj uspostava funkcionalnog sistema u skladu s preporukama MONEYVAL-a, kao i izbjegavanje negativnih procedura FATF-a.
Predloženi su bili i zakoni o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH te Sudu BiH, čije je usvajanje jedan od uslova za otvaranje pregovora s Evropskom unijom. Predviđeno je i razmatranje zakona iz oblasti energetike, rada u institucijama BiH, Oružanih snaga, Obavještajno-sigurnosne agencije, kao i izmjena zakona o plaćama i naknadama.
