Njemačka će deportovati 3.500 državljana BiH

30

Njemačka će deportovati 3.500 državljana BiH koji u toj zemlji borave nelegalno, a iz Italije će iz istog razloga biti vraćeni Romi čiji broj još nije poznat.

Od 2013. godine, kada je otvoren readmisioni centar u Salakovcu kod Mostara, do kraja 2017. u BiH je, na osnovu sporazuma o readmisiji, vraćeno 5.656 lica, od kojih 913 u Republiku Srpsku.

Nakon što lice bude vraćeno u BiH ima mogućnost da do 30 dana boravi u readmisionim centru, a potom se upućuje u Srpsku ili Federaciju BiH, odnosno tamo gdje mu je posljednje mjesto prebivališta, piše “Glas Srpske”.

Pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske Drago Vuleta kaže da BiH, osim readmisionog centra, raspolaže sa 29 stambenih jedinica u koje mogu da budu smještena vraćena lica, od kojih je 12 u Srpskoj.

“Većina vraćenih lica ima mjesto prebivališta i imovinu i s njima nema problema. Ako lice nema ništa, naša je obaveza da mu obezbijedimo smještaj šest mjeseci ili godinu, dok ga ne integrišemo”, rekao je Vuleta.

On je dodao da su u martu već bila dva čarter leta iz NJemačke sa deportovanim građanima BiH, te naglasio da je sreća što veliki broj njih ima gdje da se vrati, odnosno ima svoju imovinu.

Vuleta je naveo da BiH, osim sa EU, ima potpisane sporazume o readmisiji lica koja borave bez dozvole i sa Moldavijom, Danskom, Norveškom, Švajcarskom, Srbijom, Crnom Gorom, Makedonijom, Turskom, Albanijom i Rusijom.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...