Njemačka industrija u problemu: Najveći proizvođač čelika zatvara 11.000 radnih mjesta

Malo prije božićnih praznika, krajem novembra, menadžment njemačkog industrijskog giganta, kompanije „Tisen Krup“ objavio je plan za zatvaranje 11.000 radnih mjesta u sektoru proizvodnje čelika.

Od toga će 5.000 radnih mjesta biti ukinuto, a 6.000 radnika biće premješteno. Od ukupno 27.000 zaposlenih, to bi pogodilo više od trećine radnih mjesta u „Tisen Krup“ čeliku.

Pogon u Krojctal-Ajhenu u pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija, gdje se čelik dodatno obrađuje, biće potpuno zatvoren.

„Tisen Krup“ namjerava da smanji kapacitet proizvodnje čelika u Duizburgu sa 11,5 na oko devet miliona tona. Zato koncern planira prodaju svoje čeličane Hitenverke Krup Manezman (HKM) u Duizburgu. Ako prodaja ne bude moguća, i tu prijeti zatvaranje.

Osim toga, pogon u Bohumu biće zatvoren ranije nego što je planirano – već 2027. umjesto 2030. godine.

„Tisen Krup“ je najveći proizvođač čelika u Njemačkoj. Od tog koncerna zavise i mnoga druga radna mjesta, ukazuje ekonomski sociolog i profesor na Univerzitetu Duizburg-Esen Gerhard Boš koji je deset godina bio član nadzornog odbora „Tisen Krupa“.

– Obično je svako radno mjesto povezano s još jednim kod dobavljača – izjavio je “Boš” za Dojče vele.

Rurska oblast u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, gdje se nalaze Duizburg i Bohum, ionako je ekonomski oslabljena. Kraj ere proizvodnje uglja i čelika ostavio je duboke tragove. Posljednji rudnik zatvoren je 2018.

– Nezaposlenost je u Rurskoj oblasti ionako velika – kaže Boš i napominje da bi gubitak radnih mjesta snažno pogodio i Duizburg.

“Tisen Krup” je samo jedna u nizu kompanija Njemačkoj koje trenutno planiraju smanjenje broja zaposlenih. Među njima su i proizvođači automobila “Folksvagen” i “Ford”, kao i tehnološki koncern Boš.

Njemačka privreda će ove godine, prema prognozama, drugi put za redom zabilježiti pad. S obzirom na to da je njemačka privreda veoma zavisna od izvoza, smanjena potražnja iz inostranstva i te kako se osjeća.

U Tisen Krup čeliku postoji višak radnika, a potražnja pada jer je uvoz čelika iz Azije znatno jeftiniji. Osim toga, kriza je zahvatila i automobilsku industriju, koja je do sada kupovala veliki dio proizvedenog čelika.