Početna Svijet Njemački kancelar Scholz glasao na parlamentarnim izborima

Njemački kancelar Scholz glasao na parlamentarnim izborima

56

Njemački kancelar Olaf Scholz glasao je danas na parlamentarnim izborima u toj zemlji, u gradu Potsdamu u Brandenburgu, pridruživši se milionima građana u odlučivanju o političkoj budućnosti nacije.

Nijemci danas izlaze na birališta kako bi izabrali novi parlament i vladu, na izborima koji bi mogli preoblikovati političku situaciju u zemlji.

Biračka mjesta otvorena su u osam sati, a bit će zatvorena u 18 sati. Glasat će se na skoro 90.000 lokacija širom zemlje.

Prognoze pokazuju da bi se demokršćani (CDU/CSU) mogli vratiti na vlast nakon više od tri godine u opoziciji.

CDU/CSU, predvođen Friedrichom Merzom, vodi u predizbornim anketama sa 29 posto, gotovo 14 procenata ispred Socijaldemokratske partije (SPD) kancelara Olafa Scholza. Međutim, Merz vjerovatno neće osigurati apsolutnu većinu.

Prema posljednjoj anketi Forsa instituta, krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) porasla je na 21 posto, učvrstivši se kao druga politička snaga po jačini. Ipak, AfD po svemu sudeći neće imati put do vlasti, jer su sve ostale stranke odbile mogućnost koalicije s njima.

Istraživanje objavljeno u četvrtak pokazalo je da je skoro 27 posto birača ostalo neodlučno samo nekoliko dana prije izbora, nesigurno da li da glasa ili koju stranku da podrži.

Više od 59 miliona njemačkih građana može glasati, uključujući 2,3 miliona birača koji prvi put izlaze na izbore. Biračko tijelo je pretežno starije – 42 posto glasača ima 60 ili više godina, dok je samo 13 posto mlađe od 30 godina.

Više od sedam miliona birača je migrantskog porijekla, među kojima je više od milion njemačkih državljana turskog porijekla.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Govor šefa njemačkog giganta šokirao Evropu: Ukida se 50 hiljada radnih mjesta

Ingo Speich iz investicijske kompanije Deka slaže se s tim mišljenjem: “Volkswagen...

Visoko

Ko uništava Visoko? Polupane flaše, oštećeni hladnjaci i golovi završili u rijeci

Izletište Luka, jedno od omiljenih mjesta za odmor, rekreaciju i porodična okupljanja...

IstaknutoVisoko

Nakon sukoba u Preventu radnik progovorio: “Neću odustati, borim se za prava radnika”

Nakon što je policija jutros intervenisala u krugu kompanije Prevent na lokaciji...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković i Gerapetritis: Unaprijediti saradnju u oblasti ekonomije, energetike, turizma…

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković razgovarao je danas u...

SvijetVijesti

Meloni poručila Trampu: Nikad ne molim, niti to čini Italija

Italijanska premijerka Đorđa Meloni je izjavila da je tvrdnja američkog predsjednika Donalda...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bivši SDP-ovac, pa SD-ovac sada u novoj stranci: Enver Bijedić pristupio SBB-u

Savezu za bolju budućnost (SBB) danas je pristupio Enver Bijedić, nekadašnji federalni...

Sport

Nekadašnji trener Sarajeva preuzeo ekipu Zrinjskog

HŠK Zrinjski Mostar zvanično je dobio novog šefa stručnog štaba. Mostarski klub...

Visoko

Vlada ZDK usvojila programe vodnih naknada vrijedne 10,35 miliona KM

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je odluke o usvajanju programa utroška sredstava vodnih...