Najveći obavještajni stručnjaci Bundestaga pozivaju na formiranje evropske špijunske mreže, upozoravajući da Evropa ne može da se osloni na obavještajne podatke Sjedinjenih Država usred sve neizvjesnijih odnosa, prenosi Politco.
Konstantin fon Noc, predsjednik njemačkog parlamenta za nadzor obavještajnih službi, pozvao je Njemačku i njene evropske saveznike da uspostave sopstvenu mrežu za razmjenu obavještajnih podataka.
„Potreban nam je format evropske obavještajne saradnje — nazovite ga ‘Euro Eyes’ — da bismo osigurali da jake države mogu brzo i bezbjedno da razmjenjuju informacije na jasnim pravnim osnovama. Ne možemo izbjeći da u budućnosti povećamo sopstvene obavještajne sposobnosti“, rekao je on za Politiko.
Dugogodišnja ovisnost od CIA-e
Iznenadna odluka CIA-e da suspenduje razmjenu obavještajnih podataka sa Ukrajinom — koju je u srijedu potvrdio direktor Džon Retklif — povećala je zabrinutost da bi se slična ograničenja mogla proširiti i na Njemačku.
„Ovo je promjena paradigme koja bi nas teško pogodila. Decenijama smo se oslanjali na kapacitete američke obavještajne službe. Ako nam se ovo oduzme, moramo brzo razviti alternativne strukture“, rekao je za Politiko Roderih Kizeveter, zamenik predsjednika odbora Bundestaga za nadzor obavještajnih službi.
Njemačke bezbjednosne agencije dugo su zavisile od američkih obavještajnih službi da prate terorističke prijetnje, sajber napade i špijunske aktivnosti.
Kizeveter je upozorio da bi Njemačka bez pristupa američkim obavještajnim podacima mogla izgubiti ta važna rana upozorenja.
CIA je 2007. presrela mejlove od „grupe Zauerland“, islamističke ćelije koja je planirala bombaške napade u Njemačkoj.
Američka obavještajna služba podijelila je saznanja sa njemačkim bezbjednosnim zvaničnicima, omogućavajući vlasti da osujeti napad.
Američke agencije su 2023. godine obavijestile njemačke vlasti o dvojici muškaraca, povezanih sa Iranom, koji su osumnjičeni da su u zapadnom gradu Kastrop-Rauksel pripremali hemijski napad.
Fon Noc je naglasio da je obavještajna saradnja obostrano korisna.
„To nikada nije bila jednosmjerna ulica – Njemačka, zajedno sa drugim partnerima, takođe doprinosi obavještajnim naporima za SAD“, kazao je.
Produbljivanje saveza Five Eyes
Ali zbog onoga što Kizeveter opisuje kao „nepredvidivost“ američkog predsjednika Donalda Trampa, njemački zakonodavci istražuju načine za jačanje alternativnih saveza.
Fon Noc je predložio produbljivanje veza sa takozvanim savezom Five Eyes, pet očiju – dugogodišnjim partnerstvom za razmjenu obaveštajnih podataka između Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda i SAD – ali je upozorio da Evropa ne smije da zavisi isključivo od ove mreže.
Umjesto toga, tvrdi on, evropske zemlje treba da izgrade sopstveni sistem za razmenu obavještajnih podataka koji odražava njihove specifične bezbjednosne potrebe i ranjivosti.
Prijedlog da se osnuje Euro Eyes odražava širi pritisak unutar Evropske unije da se uspostavi domaća obavještajna saradnja, navodi Politico.
U izvještaju bivšeg finskog predsjednika Saulija Niinistea, koji je naručila predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, a koji je objavljen krajem oktobra prošle godine, predloženo je stvaranje „službe za obavještajnu saradnju“ na nivou EU, koja bi se suprotstavila špijunaži i stranom miješanju.
U međuvremenu, ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov nagovijestio je da Kijev već traži alternativu obavještajnoj službi.