Početna Svijet Njemačkoj u samo jednom sektoru nedostaje čak 560.000 radnika

Njemačkoj u samo jednom sektoru nedostaje čak 560.000 radnika

5

Njemačka ima ambiciozne klimatske ciljeve, postići ugljičnu neutralnost do 2045. i čak negativne emisije nakon 2050. No, na putu do zelenije budućnosti stoji velik izazov: nedostatak stručnih radnika.

S budžetom od 500 milijardi eura za infrastrukturne planove, od čega je 100 milijardi eura namijenjeno Fondu za klimu i transformaciju, Njemačka je jasno pokazala svoju predanost zelenoj tranziciji.

Međutim, studija Njemačke komore za industriju i trgovinu (DIHK) upozorava na zabrinjavajući deficit od čak 560.000 radnika u 250 ključnih profesija neophodnih za energetsku tranziciju.

Samo u sektorima solarne energije, vjetra i vodika bit će potrebno dodatnih 300.000 kvalificiranih radnika u idućih deset godina, prenosi SEEbiz.


Ovaj nedostatak otvara značajne prilike za studente i mlade profesionalce, jer, kako ističe portal Studying-in-Germany.org, pronalaženje programa koji obučavaju za poslove u “zelenim” sektorima ključno je za buduću karijeru i doprinos borbi protiv klimatskih promjena.

Iako 21 posto njemačke radne snage već obavlja poslove s ekološkom komponentom, neka područja bilježe posebno veliku potražnju. Među njima su energetski sustavi, gdje su traženi stručnjaci za obnovljive izvore energije, industrijski sektor, posebno u proizvodnji čelika i teškoj industriji, te građevinarstvo i urbani razvoj s potrebom za planerima i inženjerima s održivim znanjem.

Sektor mobilnosti i transporta traži stručnjake za električna vozila i punionice, dok digitalna tehnologija i podaci trebaju analitičare i softverske inženjere koji će podržati zelene inovacije.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Poznati meteorolog otkriva: Evo kada snijeg ponovo stiže na Balkan

Novi talas hladnog arktičkog zraka stigao je u region tokom noći subote...

MagazinSvijet

Stampedo nastao nakon pucnjave na nastupu bh. DJ-a

Rano u petak na festivalu elektronske muzike Tehmplo u Tulumu, u Meksiku,...

SvijetVijesti

Njemački lanac supermarketa ulazi u stečaj: 3.000 radnika ostaje bez posla?

Porodična firma “Feneberg Lebensmittel” našla se u finansijskim poteškoćama. Stručnjaci bi sada...

SvijetVijesti

Brutalna snimka ubistva žene pokrenula nove proteste u Americi

Protesti protiv američke Službe za imigraciju i carine (ICE) nastavljeni su u...

IstaknutoSvijet

Slučaj porodice iz BiH: Dok oca kriminalca protjeruju 12 godina, mjesečno primaju 7.300 evra

Njemački mediji ovih dana naširoko pišu o slučaju porodice iz Bosne i...

SvijetVijesti

Nakon 25 godina: Snijeg na ulicama istočnog Maroka

Grad Oujda na istoku Maroka probudio se jutros pod snijegom, u prizoru...

SvijetVijesti

Težak udes u Austriji: Vozaču iz BiH prevrnuo se kamion

Juče oko podneva (7. januar) došlo je do težeg udesa u okolini...

SvijetVijesti

Alarm u Njemačkoj: Raste nezaposlenost

Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj u decembru iznosi 6.2 odsto, a broj nezaposlenih...