Početna Istaknuto Nova EU pravila: Uskoro će se baterije na novim mobitelima morati moći zamijeniti

Nova EU pravila: Uskoro će se baterije na novim mobitelima morati moći zamijeniti

1

Evropski parlament izglasao je uredbu kojom će na baterijama morati pisati trajanje, a proizvođači će u budućnosti morati proizvoditi mobitele kojima se baterija lako može zamijeniti.

Uredba o baterijama, tako se zove dokument po kojem će na baterijama za mobitel morati biti označeno koliko im je očekivano trajanje.

Uredbu je izglasao Evropski parlament i to jer su se potrošači žalili kako ona kraće traje nakon ažuriranja mobitela.
Istrošena baterija zapravo znači kupovinu novog skupog uređaja. Mi u Evropskom parlamentu smo ovoj praksi odlučili stati na kraj, pa smo na Odboru za zaštitu okoliša, javno zdravstvo i sigurnost hrane izglasali Uredbu o baterijama, kazala je hrvatska eurozastupnica u EP-u Biljana Borzan.
Njome se proizvođače obavezuje da proizvode mobitele u kojima će baterije biti lako zamijeniti, bilo da to činimo sami ili uz pomoć servisera, dodaje zastupnica.

Uredba treba stupiti na snagu najkasnije do 2024. godine, a do tada proizvođači imaju vremena da se prilagode na nova pravila, zaključila je Borzan.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svaka marka dobrodošla, ali inflacija pojede povećanje

Usvojene su izmjene i dopune Finansijskog plana Zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja Federacije BiH...

IgreTehnoVijesti

Poginuo tvorac igre Call of Duty

Vince Zampella, jedan od najutjecajnijih developera u historiji industrije videoigara i ključna...

Vijesti

Saobraćaj bez vanrednih ograničenja, oprez zbog magle i poledice

U većem dijelu Bosne i Hercegovine jutros se saobraća po suhom ili...

Bosna i HercegovinaVijesti

Dom naroda PSBiH danas o prijedlozima zakona o VSTV-u i Sudu BiH

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas na hitnoj sjednici trebao...

SvijetVijesti

Bill Clinton traži od Trumpa da objavi sve fajlove o Epsteinu

Iz kruga bliskog bivšem američkom predsjedniku Billu Clintonu upućen je poziv Ministarstvu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Antifašisti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije obilježili osnivanje Prve proleterske brigade u Rudom

Prva narodno-oslobodilačka udarna brigada u okupiranoj Jugoslaviji formirana 21. decembra 1941. godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Stiže promjena vremena: Kiša širom BiH, biće i snijega

Danas će u BiH preovladavati pretežno oblačno vrijeme sa kišom. Na vrhovima...

Bosna i HercegovinaVijesti

Fakultet iz Beograda: Nikolina Šljivić ovdje nikada nije studirala niti diplomirala

Fakultet za poslovne studije i pravo Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ u...