Početna Bosna i Hercegovina Novac od Vlade FBiH će dobro doći: Ovi kantoni će dobiti najviše

Novac od Vlade FBiH će dobro doći: Ovi kantoni će dobiti najviše

167

U kantonima su uglavnom zadovoljni raspodjelom sredstava sa federalnog nivoa. Radi se o 200 miliona maraka koje su odlukom Vlade Federacije BiH raspoređene između deset kantona.

Najviše će dobiti Tuzlanski – 38.928.152,34 KM, potom Sarajevski – 36.178.423,18, pa Zeničko-dobojski – 31.878.226,40 KM, Unsko-sanski 23.903.093,37, Srednjobosanski – 22.278.273,29 KM, Hercegovačko-neretvanski 19.419.727,11 KM, Zapadnohercegovački – 8.301.059,26, Posavski – 7.601.971,13, Kanton 10 – 7.358.882,30 i Bosanskopodrinjski – 4.152.192,62 marke.

– Kad pogledate rashodovnu stranu budžeta Federacije BiH, vidjet ćete da osim ovih 200 miliona KM dajemo još novca za kapitalna ulaganja gradovima i općinama, a i ministarstvima, od obrta, poduzetništva, turizma, kapitalnog i tekućeg ulaganja, izjavio je Toni Kraljević, federalni ministar finansija.

Dodao je da izvršavaju poziciju od 200 miliona KM transfera kantonima, a kako je “navedeno u proračunu, 20 posto ovih sredstava je za demografske svrhe”.

Kraljević je izrazio zadovoljstvo što su uspjeli završiti raspodjelu, te rekao da zna koliko to znači kantonima za strukturalne reforme i brojne infrastrukturne projekte.

Prema riječima Irfana Halilagića, premijera TK-a, sredstva će ići za Kampus Univerziteta u Tuzli, ulaganje u zdravstveni sektor, odnosno one ustanove kojima je osnivač Kanton, te u opremanje policije TK-a. Premijer ZDK-a Nezir Pivić zahvalio je ministru Kraljeviću, kao i cijeloj Vladi Federacije BiH, na izdvojenim sredstvima.

– Vrlo je važno da imamo ova sredstva, jer većina kantona je u završnom periodu kada smo i izradili budžete i rebalanse, te vidjeli da itekako nedostaju ta sredstva, kazao je Pivić.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

“Odalo” ih nepropisno parkiranje: Mladić i djevojka iz BiH privedeni u Italiji

Tokom vanredne kontrole na teritoriji Bolonje, patrola Odjeljenja za prevenciju kriminala, primijetila...

Busta Baboon predstavio novu pjesmu i spot „Gipsy Vibes“ sniman u Visokom

Bosanskohercegovački izvođač Busta Baboon objavio je novu pjesmu i videospot „Gipsy Vibes“,...

Veliki infrastrukturni projekat u Visokom: Počela izgradnja rezervoara u Prijekom

Grad Visoko nastavlja s realizacijom kapitalnih infrastrukturnih projekata usmjerenih na unapređenje kvaliteta...

Samo u BiH: Prijavio krađu, pa na kraju njega uhapsili

Banjalučka policija podnijela je izvještaj protiv B.V. iz Laktaša zbog sumnje da...

Rad nedjeljom se vraća svugdje, pa i u BiH? – Sindikati se pozivaju na analize EU

Radnici u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska traže neradnu nedjelju. Generalni sekretar Saveza...

Zvizdić osudio pozive na saslušanje zaposlenika MC Srebrenica – Potočari

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić najoštrije...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Studenti, provjerite rezultate: Objavljena preliminarna lista stipendija Grada Visoko

Na osnovu raspisanog Konkursa za dodjelu stipendija redovnim studentima prvog i drugog...

U Visokom prijetio sugrađaninu smrću, policija ga odmah uhapsila

Dana 30.07.2026. godine, u 18,30 sati, u mjestu Malo Čajno, Grad Visoko,...