Novalić snimio videoporuku za penzionere: Održat ću riječ. Sjećam se, ne tako davno…

54

Uvećane junske penzije u Federaciji Bosne i Hercegovine bit će isplaćene u utorak 5. jula, a riječ je o drugom uvećanju penzija u ovoj godini. Premijer Federacije BiH Fadil Novalić u video poruci poručio je penzionerima da ostaju u samom vrhu liste prioriteta i da će penzije i dalje rasti.

“Penzije ove godine povećavamo drugi put. Zahvaljujući stanju naše ekonomije i Zakonu o PIO-u, u maju smo isplatili prvo povećanje, a sada smo i pred isplatom drugog. To će ukupno biti 11 posto za ovu godinu. Ali to neće biti kraj naše podrške za penzionere Federacije u 2022”, poručio je premijer Novalić.

Podsjetio je i na provedenu reformu penzionog fonda u Federaciji BiH koja je omogućila stabilizaciju Fonda i redovnu isplatu penzija, ali i na rast penzija.

“Sjećamo se, ne tako davno, da su penzije rasle malo ili nimalo, a isplate drastično kasnile. Bilo je to vrijeme kad je Fond bio u dugu većem od 200 miliona KM, nesigurnost je bila velika. Danas je Fond stabiliziran, penzije rastu, isplaćuju se na vrijeme. Ovo su činjenice”, kazao je Novalić.
“Prešli s riječi na djela. Od 2020. godine penzije se isplaćuju iz federalnog budžeta što znači da vam sad Federacija garantira redovnu isplatu. Zahvaljujući politikama ove Vlade koja je uspjela očuvati ekonomsku stabilnost i potaknuti rast, te ostvariti dovoljno visoke prihode možemo finansirati povećanje penzija u ovoj godini. S povećanjima smo počeli u martu 2018., tako je prosječna penzija porasla za 31 posto, a minimalna za 35 posto”, kazao je premijer.

Dodao je da poboljšanje statusa penzionera ostaje u vrhu prioriteta ove Vlade.

“Ono što mogu obećati jeste da ćemo nastaviti i dalje istrajno raditi na donošenju novih programa za ublažavanje posljedica poskupljenja. Svjestan sam da su danas penzioneri postali dio najranjivijeg segmenta našeg društva. Želim to ispraviti”, istakao je.

“Održat ću riječ da poboljšanje statusa penzionera ostane do kraja na samom vrhu liste prioriteta ove Vlade. Radit ćemo uporno potaknuti sviješću o tome da su penzioneri izgradili ovo društvo i zemlju. Obaveza nam je i cilj da ispravimo nepravde i poravnamo dugove prema našim penzionerima, ženama i muškarcima čiji je radni i životni vijek zauvijek utkan u korijen BiH. Nećemo vas zaboraviti, niti preskočiti. Dok je ove Vlade penzije će i dalje rasti – to je moja obaveza i to vam garantiram”, poručio je premijer Novalić.

Za mjesec juni penzije će primiti 428.746 penzionera, a potrebna sredstva za isplatu od 215 miliona KM osigurana su u budžetu FBiH.

Možda vas zanima

Nermin Nikšić nakon 30 godina neće biti kandidat na izborima u BiH

Unutar stranke su se do samog zatvaranja izbornih lista vodile intenzivne rasprave...

Delegacija općine Gornji Vakuf-Uskoplje posjetila Visoko

Grad Visoko danas je ugostio delegaciju općine Gornji Vakuf-Uskoplje, koju su predvodili...

Pljačkao kuće, radnje i lokale u Visokom: Sud potvrdio pet godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici, u žalbenom postupku, potvrdio je presudu Općinskog suda...

Kako prepoznati vraćenu kilometražu na polovnom autu?

Uredna servisna knjižica, mala kilometraža i ljubazan prodavač odavno više nisu garancija...

Radnici tokom izvođenja građevinskih radova na Baščaršiji pronašli kosti

U ulici Safvet-bega Bašagića tokom noći radnici su, tokom izvođenja građevinskih radova,...

Novi toplotni val već nastaje nad Atlantikom, Evropa će se kuhati

“Novi toplotni val već se stvara nad Atlantikom. Prema prognozama, u Portugalu...

Vatrogasci se i dalje bore s požarima kod Mostara i Konjica

Na području Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i dalje su aktivni požari na Rujištu...

Emina Omanović pobijedila u Zagrebu u skoku udalj i popravila bh.rekord

Sarajka Emina Omanović (AK Sarajevo) pobijedila je danas s novim državnim seniorskim...