Novca od MMF-a neće biti: Čeka li BiH grčki scenario?

48

I dok se jedan kanton sprema za proteste, čitava Bosna i Hercegovina mogla bi se naći u finansijskoj dubiozi bez nove tranše Međunarodnog monetarnog fonda. Pojedini kažu, dobro je što je zaduženje stalo, drugi se pitaju hoće li biti novca za plaće i penzije, a treći kažu da vlasti kupuju socijalni mir.

Na sarajevskoj tržnici Markale danas voća i povrća u izobilju. Kupuje se, prodaje, ali i zadužuje. Pokušali smo i mi.

Na pitanje da li se kod može kupiti na veresiju, prodavač kaže da to mogu samo stalne mušterije.

I Bosna i Hercegovina je bila stalna mušterija kod MMF-a, zaduživala se godinama. No, novo zaduženje nije nam odobreno.

“Situacija je dosta teška. Svu priču oko MMF-a znamo, nedostaje tih 200 miliona, nedostaje 54 miliona iz EMP-a i Svjetske banke”, rekao je Fadil Novalić, premijer Federacije.

No ako pitamo državnog premijera razloga za zabrinutost – nema.

“Ja mislim da mi ako budemo ozbiljni i krenemo u kredibilnu provedbu mjera u reformskoj agendi aranžman neće biti ugrožen”, smatra Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

No kako agende nema, nema ni para. Trebali smo dobiti 200 miliona maraka, a sada se moraju naći drugi izvori finansiranja. Za ekonomiste nema dileme kako će se nadomjestiti naglo nestali novac.

“Rezanje javne potrošnje i u kojim dijelovima će biti rezana teško je predvidjeti. Šta dalje raditi kad ste kratki s novcem, onda imate samo dvije mogućnosti. Jedna je da pozajmite, evo mi smo to pokušali od MMF-a i oni ne daju, Druga je da prodate dio imovine”, naglasio je Matija Živković, ekonomiski analitičar.

Poitički analitičari misle da će se to upravo i dogoditi.

“Sve s ciljem kako bi se spriječili socijalni nemiri, i kako bi se vlasti održale što duže, Međutim nastavili se ovako BiH sigurno prijeti u narednom periodu gori scenarij nego u Grčkoj”, rekao je Almir Terzić, politički analitičar.

Kako sada stvari stoje, isplate plata proračunskim korisnicima kao i penzije neće kasniti. Međutim, novcu iz MMF-a bar za ovu godinu možemo reći zbogom.

“Da li će i kada biti novi aranžman od MMF-om to niko sa sigurnošću ne može reći, ali što je sigurno da novca od MMF-a neće biti u 2015.godini”, kazao je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS-a..

Ministar Tegeltija navodi i da bi se pismo namjere moglo usaglasditi naredne sedmice, međutim šanse da se dogovor postigne su veoma male.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Huškanje propalo: Poljak Bartlomej palio u Međugorju

Zbog paljenja vanjskog dijela oltara crkve sv. Jakova u Međugorju, skrnavljenja i...

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Čelnici GSS-a Zenica putuju u Rusku Fedreraciju po preživjele planinare Adilovića i Vidimlića

Čelni ljudi Gorske službe spašavanja Stanica Zenica danas će sa Sarajevskog aerodroma...

U oktobru jedna od najvećih izbornih promjena, s glasačkih listića nestaju imena kandidata

Glasački listići za opšte izbore u oktobru donose jednu od najvećih promjena...

Preminuo general Ramiz Dreković, ratni komandant Armije RBiH

U Sarajevu je u 69. godini života preminuo Ramiz Dreković, penzionisani general...

MUP ZDK: Za četiri dana 974 kazne, 91 pijani vozač i 10 slučajeva droge

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona su u periodu...

Vedrana Rudan potresla javnost: Umirem, porodica me pere i presvlači

Hrvatska književnica Vedrana Rudan, koja se već neko vrijeme suočava s teškom...

Kamera snimila muškarca koji je zapalio vanjski oltar u Međugorju

Nadzorna kamera zabilježila je trenutak kada nepoznati muškarac prilazi prostoru vanjskog oltara...