NOVI CILJEVI SU ZACRTANI: Turska kompanija predala ponudu za stopostotno vlasništvo u goraždanskoj tvornici eksploziva

212

Turska firma Kirlioglu Kimya Sanayi ve Ticareti A.S. Afyonkarahisar predala je ponudu za preuzimanje goraždanske fabrike za proizvodnju eksploziva Pobjeda Rudet d.d.

Dionički kapital Pobjede u iznosu od 6.977.201,00 KM se sastoji od 321.530 običnih dionica nominalne vrijednosti 21,70 KM. Turci posjeduju 320.496 dionica, koje čine 99,6784 posto vlasničkog udjela u goraždanskom Rudetu.

Broj dionica koje su predmet ponude je 1.034 ili 0,3216% redovnih dionica, a ponuda se ne odnosi na dionice ciljnog društva na kojima ima upisanih ograničenja raspolaganja.

Ponuđena cijena po jednoj dionici je 196,00 KM odnosno 903,23 posto od nominalne vrijednosti dionice.

Turski Kirlioglu ima namjeru preuzeti 100 postotno vlasništvo s ciljem njegovog daljnjeg razvoja i jačanja, te povećanja poslovne aktivnosti i efikasnosti ciljnog društva.

“Bez obzira na ishod ponude, ponudilac će svoja prava po osnovu većinskog vasništva u ciljnom društvu koristiti na način da daje podršku ostvarenju strateških planova društva. Ova ponuda za preuzimanje nema implikacije na politiku zapošljavanja te ponudilac namjerava kontinuirano usavršavati i educirati zaposlenike u skladu sa potrebama i zahtjevima”, navodi se u ponudi.

Podsjetimo, turska kompanija Kirlioglu Kimya Sanayi Ve Ticareti A.S. stekla je većinsko vlasništvo u preduzeću Pobjeda Rudet Goražde još 2015. godine, kada je preuzela većinsku kontrolu od 59,5 posto nad goraždanskom kompanijom nakon što joj je Vlada FBiH svojom odlukom odobrila sticanje većinskog paketa.

Turska kompanije je tada 127.000 dionica platila 10,16 miliona KM. 2020. godine povećali su vlasnički udio u preduzeću Pobjeda-Rudet d.d. Goražde 94,2 posto.

Kirlioglu Kimya Sanayi Ve Ticareti A.S. je kompanija koja se bavi rudarstvom, izgradnjom autocesta, kao i izgradnjom brana, ali se obavezala zadržiti osnovni proizvodni program Pobjede Rudet čiji je prihod 2021. godine iznosio 21,4 miliona KM.

Možda vas zanima

Postignut načelni dogovor o prelasku Alajbegovića u Atalantu

Pozitivan sastanak održan je posljednjih dana između italijanskog prvoligaša Atalante i agenata...

Iz kuće dilali kanabis, amfetamin i ecstasy, zaplijenjeno 4,4 kg droge

Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv Enesa Ramoševca i Almedine...

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com

Općinski sud u Visokom u prvoj polovini 2026. godine smanjio broj neriješenih predmeta za 11%

Prema statističkim podacima iz CMS-a, Općinski sud u Visokom (uključujući predmete iz...

U Općinskom sudu u Visokom održana edukacija na temu primjene Zakona o zaštiti ličnih podataka

U organizaciji Agencije za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine, dana 13....

Hanki Paldum uručen diplomatski pasoš BiH kao priznanje za doprinos kulturi

Hanki Paldum danas je u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine uručen...

SBiH nakon odlaska Rahimića: Ovo nije politički transfer, već pritisak javnog preduzeća

Stranka za Bosnu i Hercegovinu reagovala je nakon istupanja Adnana Rahimića iz...

ZERDO (Safet) ALMIR 14.07.2026. u 18:00 sati

ZERDO (Safet) ALMIR 14.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Avion kojem je u Grčkoj pukao prozor dan ranije vraćen s leta za Sarajevo

Avion “Ryanaira” Boeing 737, kojem je u petak pukao prozor na letu...