Početna Bosna i Hercegovina NOVI ZAKON O ODGOJU I OBRAZOVANJU U KS: ŠKOLE OBAVEZNE DA ORGANIZUJU PRODUŽENI BORAVAK UČENIKA

NOVI ZAKON O ODGOJU I OBRAZOVANJU U KS: ŠKOLE OBAVEZNE DA ORGANIZUJU PRODUŽENI BORAVAK UČENIKA

2

Skupština Kantona Sarajevo je usvojila Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, donoseći niz značajnih izmjena koje će unaprijediti obrazovni sistem u ovom kantonu. Usvajanje ovog jedinstvenog zakonskog akta predstavlja korak naprijed u usklađivanju pravnih rješenja za osnovno i srednje obrazovanje, omogućavajući cjelovito uređenje odgojno-obrazovnog rada u školama.

Prema riječima predstavnika Ministarstva odgoja i obrazovanja KS, novi zakon jača ulogu Javne ustanove Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, pružajući dodatnu institucionalnu podršku unapređenju obrazovnog sistema i kvaliteta obrazovanja.

Jedna od ključnih izmjena novog zakona je obavezno školovanje do kraja srednjoškolskog obrazovanja. Takođe, predviđeno je organizovanje produženog boravka učenika u redovnim osnovnim školama, koji može biti sufinansiran iz Budžeta Kantona Sarajevo. Ova mjera ima za cilj pružiti dodatnu podršku učenicima i njihovim roditeljima.

Novi zakon prepoznaje važnost evidencije neprihvatljivih oblika ponašanja i drugih faktora koji mogu ugroziti interese učenika. U skladu s tim, predviđa se provođenje mjera odgojno-obrazovne podrške i stručnog tretmana za učenike osnovnih i srednjih škola. Takođe, zakon omogućava preusmjeravanje učenika na zanimanja različitih stepena u skladu sa procjenom nastavničkog vijeća i zahtjevima učenika ili roditelja.


Prepoznati su i programi razmjene učenika, programi za djecu iz dijaspore i iseljeništva, te posebni programi za nadarene i talentovane učenike, učenike s teškoćama u razvoju, učenike s invaliditetom i povratnike iz inostranstva. Prvi put je prepoznata i “Škola u bolnici” za učenike na dužem bolničkom liječenju.

Jasno su definisani kurikulum, kurikulum u širem i užem smislu, te su predviđeni mehanizmi za uspostavu interne i eksterne ocjene kvaliteta odgojno-obrazovnog rada. Takođe, Skupština KS će obezbijediti minimalno 3,5% od ukupnih prihoda Budžeta KS za nabavku opreme, investiciono održavanje, materijal i sitan inventar, te tekuće održavanje škola.

Zakon omogućava besplatan javni prevoz za sve učenike osnovnih i srednjih škola. Poseban akcent stavljen je na suzbijanje maloljetničke delikvencije i prepoznavanje faktora rizika kroz interresorni pristup i provođenje akcionih planova.

Definisano je i kontinuirano stručno usavršavanje svih radnika škola, kao i licenciranje direktora. Zakonom je predviđeno obavezno praćenje nastavka obrazovanja učenika kojima je izrečena mjera “isključenje iz srednje škole”.


Možda vas zanima

IstaknutoMagazin

Kako psi osjećaju katastrofe: Nauka objašnjava njihove nevjerovatne moći

Psi koji navodno predviđaju nesreće i katastrofe često se pojavljuju u viralnim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Dodik u panici, najavio krivične prijave protiv članova CIK-a

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je danas da postoji zavjera CIK-a i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potpisan sporazum o sanaciji klizišta na lokalitetu Curine njive, KS izdvaja 600.000 KM

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

U sklopu predmeta ”Koverta” uhapšeni Muhamed Ajanović i Dalila Hakalović

Po nalogu postupajućeg tužioca, istražitelji MUP-a Kantona Sarajevo lišili su slobode dekana...

Bosna i HercegovinaVijesti

Večeras je za muslimane odabrana noć: “Moramo biti spremni da budemo promjena koju tražimo”

Lejletur-regaib, mubarek noć u narodu poznata i kao Noć želja, prema Takvimu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Helez: Čestitam CIK-u, ovo je jasan dokaz izborne krađe

Čestitam Centralnoj izbornoj komisiji BiH na hrabroj, principijelnoj i pravednoj odluci da...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokrenuo postupak protiv poslanice u NSRS Nikoline Šljivić

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je zaključak o pokretanju postupka...

BiznisIstaknuto

Kamiondžije iz BiH i Srbije prijete blokadama granica s Evropom

Udruženja prijevoznika iz Srbije i Bosne i Hercegovine uputila su ozbiljno upozorenje...