Novo poskupljenje cigareta u BiH od početka marta

30

Građane Bosne i Hercegovine od početka marta očekuje novo poskupljenje cigareta, potvrđeno je za N1 iz Uprave za indirektno oporezivanje.

Kako su nam kazali, cijene Kompanije TDR d.o.o Sarajevo i Fabrike duhana Sarajevo dostavile su Upravi za indirektno oporezivanje nove maloprodajne cijene cigareta koje će biti u primjeni od 1. marta.

”Prema dostavljenim kalkulacijama novih maloprodajnih cijenam cigarete će poskupjeti uglavnom za 0,10 KM po paklici, dok će samo nekoliko vrsta cigareta poskupiti za 0,20 KM po paklici.

Formiranje cijena je slobodno i stvar poslovne politike svake kompanije, te se cijene mogu mijenjati bilo kad u toku godine s tim da u maloprodajnu cijenu mora biti uključena akciza u skladu sa važećom Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete i iznos akcize na duvan za pušenje za 2018. godinu i najava novih cijena mora biti dostavljena u UIO mjesec dana prije stupanja na sbagu novih maloprodajnih cijena”, kazali su iz UIO za N1.

Kako su pojasnili, u skladu s Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete i iznos akcize na duvan za pušenje za 2018. godinu, koju Odluku je donio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje je definisano da se u 2018. godini, na cigarete plaća sljedeća akciza:

(a) proporcionalna akciza po stopi od 42% maloprodajne cijene cigareta

(b) specifična akciza u iznosu od 75,00 KM za 1.000 komada, odnosno 1,50 KM za pakiranje od 20 komada,

Ukoliko je ukupna akciza na cigarete (proporcionalna + posebna), koja je obračunata po gore navedenim stopama, manja od minimalne akcize, onda se plaća minimalna akciza u iznosu od 2,60 KM po kutiji cigareta za pakovanje od 20 komada.

Akciza na duvan za pušenje u 2018. godini utvrđuje se na način da iznosi 80 % minimalne akcize na cigarete u 2018. godini i iznosi 104,00 KM po kilogramu.

Poreski obveznici i druga lica koja se bave prometom cigareta i duvana, dužni su popisati zalihe istih na dan 01.03..2018. godine prije početka prometovanja i popisne liste dostaviti nadležnom regionalnom centru UIO. Na zatečene zalihe mora se obračunati razlika akcize u skladu sa Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete i iznos akcize na duvan za pušenje za 2018. godinu, koja se mora uplatiti na Jedinstveni račun UIO, kazali su za N1 iz Uprave za indirektno oporezivanje.

U nastavku pogledajte nove cijene cigareta u Bosni i Hercegovini.
(Visokoin.com / N1)

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

HALILOVIĆ (Mustafa) ZEKIJA 29.07.2026. u 18:00 sati

HALILOVIĆ (Mustafa) ZEKIJA 29.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Visoke temperature i brojni radovi otežavaju saobraćaj širom BiH

U Bosni i Hercegovini zbog visokih dnevnih temperatura preporučuje se izbjegavanje vožnji...

Džeko ostaje u Schalkeu: Potpis ugovora u ponedjeljak

Dugo iščekivana odluka o budućnosti Edina Džeke konačno je poznata. Kapiten fudbalske...

Rusija raspisala međunarodnu potjernicu za osnivačem Telegrama

Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) podigla je optužnicu protiv osnivača Telegrama Pavela...

Policija u Visokom pretresla kuću: Oduzeti droga, pištolj Beretta i municija

Dana 28.07.2026. godine, u 18,45 sati, od strane policijske patrole PS Visoko...

Njemačka udara na lažna bolovanja, BiH ide na more

Njemački kancelar Friedrich Merz i koalicija desnog i lijevog centra žele pooštriti...

Huškanje propalo: Poljak Bartlomej palio u Međugorju

Zbog paljenja vanjskog dijela oltara crkve sv. Jakova u Međugorju, skrnavljenja i...

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati

KAHVEDŽIĆ (Selver) ISMET 29.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...