Početna Bosna i Hercegovina Novo usklađivanje penzija u Federaciji BiH iza 31. marta

Novo usklađivanje penzija u Federaciji BiH iza 31. marta

153

Direktor Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić kazao je Feni da će zvanični podaci o BDP-u, koji su potrebni za konačno usklađivanje penzija, biti objavljeni 31. marta.

U skladu sa Zakonom o penzijsko i invalidskom osiguranju konačno usklađivanje penzija izvršit će se 15. aprila, a trenutno se ne može prejudicirati koliko će biti konačno usklađivanje.

Potvrdio je to Feni federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača dodajući da će se konačno usklađivanje vršiti nakon što se dobiju zvanični podaci od Federalnog zavoda za statistiku.

“Nakon usvajanja ovogodišnjeg federalnog budžeta izvršeno je privremeno usklađivanje za 11,2 posto”, podsjetio je Drljača.

Najniža penzija trenutno iznosi 495 KM, zajamčena 590 KM, a prosječna 690 KM.

“Projekcije su da će ukupan postotak za usklađivanje penzija biti iznad 15 posto, a znat ćemo tačno kada budu dostupni podaci o rastu BDP-a i potrošačkih cijena”, rečeno je Feni u Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Možda vas zanima

Prosvjetni radnici digli glas: Ako Vlada KS ne ispuni obaveze, slijedi generalni štrajk

Kantonalni odbor Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS saopćio je danas...

U BiH sutra sunčano uz malu oblačnost, poslijepodne mogući pljuskovi

U Bosni i Hercegovini sutra će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu...

Srbijanski influencer uhapšen u Splitu zbog tetovaže Draže Mihailovića

Policija je u Splitu uhitila Marka Stojkovića 31-godišnjeg državljanina Srbije koji je...

Više od tri decenije nakon rata: U BiH se još traga za 7.500 nestalih

Više od tri decenije nakon rata, u Bosni i Hercegovini još se...

Mladi Visočani pokorili Pyramid Summer Cup 2026!

Sjajan uspjeh ostvarila je generacija 2010. godišta i mlađi, koja je osvojila...

Ermin Mahmić potpisao za turski Corum

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Ermin Mahmić potpisao je zvanično za turski klub...

Crvenoj zvezdi zbog veličanja Ratka Mladića prijeti oštra kazna

Zbog navijačkih transparenata koji veličaju preminulog haškog osuđenika Ratka Mladića, istaknutih na...

SDP Visoko bojkotuje svečanu sjednicu Gradskog vijeća

Predstavnici SDP-a Visoko najavili su da neće prisustvovati večerašnjoj svečanoj sjednici Gradskog...