Početna Bosna i Hercegovina Obavijest za građane BiH koje primaju njemačku penziju

Obavijest za građane BiH koje primaju njemačku penziju

226

Svako ko živi u inozemstvu i prima penziju iz Njemačke ne samo da jednom godišnje dobije poštu od penzionog osiguravajućeg društva s obavijesti o usklađivanju penzije, nego pismo često sadrži i važnu potvrdu koju ne treba zanemariti.

Takozvanu potvrdu o životu “ Lebensbescheinigung” moraju svake godine priložiti mnogi penzioneri čija se penzija isplaćuje u inozemstvu. To je dokaz da ste živi i obrađuje se putem mirovinske službe Deutsche Post AG.

Primatelji koji žive u Njemačkoj, ali imaju strani bankovni račun također će biti kontaktirani. Pogođeni moraju učiniti tri stvari:

  • Ispunite potvrdu
  • Uzmite potvrdu službenog tijela
  • Pošaljite natrag originalne obrasce
  • Ako ste izgubili obrazac, možete preuzeti potvrdu.

Moguća digitalna potvrda Lebensbescheinigung

Pozadina o traženoj potvrdi: njemačko penziono osiguranje želi izbjeći isplate nakon smrti. Važno je da primatelji provjere sve podatke na potvrdi. Ako je potrebno, greške treba ispraviti i dokument potpisati.

Osim toga, potrebna je službena potvrda koju možete dobiti, naprimjer, od lokalnih vlasti, banaka ili njemačkih predstavništava u inozemstvu. Pogođene potom potvrdu i potvrdu pakiraju u priloženu omotnicu i sve šalju natrag.

Za to postoje predviđeni rokovi, naprimjer za 2024. to je 16. kolovoza. Važno: ne bude li odgovora do sredine oktobra, isplata penzije prestaje od kraja novembra. Ako se potvrda o životu ne dokaže do kraja aprila sljedeće godine, penzioni će zavod trajno obustaviti isplatu.

Dobro je znati: Slanje dokumenata e-poštom ili faksom nije dopušteno. Alternativno, također možete pružiti dokaz digitalno. Za to je potreban pametni telefon koji možete koristiti za fotografiranje QR koda na pismu koje ste dobili. Identifikacija se zatim odvija putem aplikacije PostIdent. Postoje upute korak po korak.

Njemačka je već toliko dobro povezana s nekim zemljama da tamošnji penzioneri ne moraju ispunjavati potvrdu o životu. To su Belgija, Bugarska, Danska, Finska, Izrael, Italija, Hrvatska, Luksemburg, Nizozemska, Austrija, Poljska, Švedska, Švicarska.

Možda vas zanima

Tijelo žene pronađeno kod Omiša: Sumnja se da je riječ o državljanki BiH

Tijelo žene pronađeno je na području Stanića kod Omiša, a prema informacijama...

Vlada ZDK utvrdila rebalans Budžeta od 777,7 miliona KM: Gotovo 7 miliona KM novih poticaja privredi

Vlada Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj 141. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Nezir...

Blokirani računi RTRS-a zbog duga BHRT-u, upitne plate

Računi Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) blokirani su od 7. jula te je...

Lana Pudar bez većih problema došla do polufinala Evropskog prvenstva

Lana Pudar je u svojoj grupi, drugoj od tri, zauzela treće mjesto...

Katolici danas obilježavaju Veliku Gospu

Velika Gospa ili svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije, obilježava se danas 15....

BURIĆ (Jusuf) ENVER 15.08.2026. u 18:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Duraković traži reakciju nadležnih institucija zbog događaja na vašaru u Bratuncu

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković oglasio se na platformi X povodom sinoćnjih...

Džeko izazvao pomamu u Schalkeu, a otkrio i zanimljiv detalj: “Malo sam sramežljiv”

Edin Džeko za veoma kratko vrijeme postao je jedan od najvećih miljenika...