Početna Bosna i Hercegovina Objavljen javni poziv za selekciju energetski siromašnih domaćinstava: Prijave od ponedjeljka

Objavljen javni poziv za selekciju energetski siromašnih domaćinstava: Prijave od ponedjeljka

82

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je danas na web stranici Ministarstva javni poziv i prijavni obrazac za selekciju domaćinstava, a u okviru provođenja programa EU pomoći dodjele sredstava energetski siromašnim domaćinstvima u Federaciji BiH.

Javni poziv je dostavljen i općinama i gradovima, a bit će otvoren od ponedjeljka, 23. oktobra do 10. novembra 2023. godine.

Prijave sa traženom dokumentacijom podnosit će se u općinama i gradovima i to prema mjestu prebivališta, a pravo na prijavu imaju domaćinstva razvrstana u četiri kategorije.

Kategorija 1: Domaćinstva/kućanstva u kojima žive materijalno neosigurane i za rad nesposobne odrasle osobe koje nemaju prijeko potrebnih sredstava za izdržavanje, nesposobne su za rad i ne mogu osigurati sredstva za život po nekom drugom osnovu, a kojima je u 12. mjesecu 2022. godine isplaćeno pravo na stalnu novčanu pomoć prema propisima iz oblasti socijalne zaštite.

Kategorija 2: Domaćinstva/kućanstva u kojima žive djeca koja su ostvarila pravo na dječji dodatak po osnovu Zakona o materijalnoj podršci obiteljima s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Kategorija 3: Domaćinstva/kućanstva u kojima su najviše dva člana korisnici prava na mirovinu po propisima o mirovinsko-invalidskom osiguranju u iznosu koji nije viši od iznosa zagarantovane penzije za 12. mjesec 2022. godine prema podacima Federalnog zavoda za mirovinsko- invalidsko osiguranje i to pod uvjetom da nisu korisnici razmjerne mirovine s inozemstvom i da nijedan odrasli član domaćinstva/kućanstva tokom 2022. godine nije ostvarivao dodatna primanja po osnovu radnog odnosa.

Kategorija 4: Domaćinstva/kućanstva u kojima su tokom prethodne kalendarske godine jedno ili više maloljetne djece, uslijed smrti ili nepoznatog identiteta drugog roditelja, živjeli sa samo jednim roditeljem koji u tom razdoblju nije ostvarivao prihode koji se oporezuju po propisima o porezu na dohodak ili nije ostvarivao primanja po osnovu radnog odnosa u iznosu višem od iznosa najniže plaće u Federaciji u 2022. godini (543,00 KM).

Možda vas zanima

VijestiVisoko

Sunčan dan u Visokom: Temperatura do ugodnih 27 stepeni

U Bosni i Hercegovini danas pretežno sunčano vrijeme. Vjetar je slab do...

Smrtovnice

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

HADŽIMEHMEDAGIĆ (Hasan) MEDIHA 30.05.2026. u 18:00 sati

Sport

Barbarez progovorio o Džeki, ali i o povredi Osmana Hadžikića: “Nažalost, zabrinuo me…”

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je protiv Sjeverne Makedonije rezultatom 0:0...

IstaknutoSport

Remi bez golova Zmajeva sa Makedoncima na prepunom Koševu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je u utakmici bez golova sa...

IstaknutoVisoko

Sigurnosni incident u OŠ “Safvet-beg Bašagić”: Roditelji uznemireni, policija istražuje slučaj

Prema informacijama i upitima koje je naša redakcija tokom dana zaprimila od...

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...