Objavljena imena uhapšenih bivših pripadnika 5. korpusa ARBiH

31

Pripadnici SIPA-e jutros su, kako je saopćeno iz Tužilaštva BiH, zbog zločina protiv čovječnosti i ratnog zločina protiv civilnog stanovništva uhapsili Atifa Dudakovića, nekadašnjeg komandanta 5. korpusa Armije R BiH, te još 11 dužnosnika i pripadnika 5. korpusa Armije RBiH. Među njima je Ibrahim Nadarević, nekadašnji federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, potvrdio je to njegov advokat Asim Crnalić.

Identitet ostalih privedenih zvanično nije saopćen. No, u Krajini se spominju imena još nekoliko osoba za koja su boračka udruženja dobila informacije da su privedene.

Kako nezvanično saznajemo to su Safet Salihagić nekadašnji pripadnik bataljona vojne policije, Ibrahim Šiljdedić, Adis Zjakić i Hasan Ružnić iz Bihaća. U Velikoj Kladuši su, nezvanično, uhapšeni Hare Alešević i Fatmir Muratović, koji je u ratu bio komadant bataljona, a naši izvori spominju da je riječ o nosiocima visokog ratnog priznanja Zlatni ljiljan. U Ključu su uhapšeni Ejub Koženić i Huse Balagić, koji je također nosilac Zlatnog ljiljana, javlja Oslobođenje.

Mještanima Ključa i Sanice posebno je teško palo hapšenje Balagića za kojeg važe priče da je bio neustrašiv borac, ali i zbog činjenice da je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 2010. godine izgubio obje kćerke koje su studirale u Bihaću.

Osumnjičeni su, kako je ranije najavljeno, privedeni u prostorije SIPA-e, a nakon kriminalističke obrade bit će predati postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Donesen Program javnih investicija Federacije BiH 2026-2028. godina

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na telefonskoj sjednici, na prijedlog...

Otkazana Čevljanska korida, stiže zamjena: Spremne Olovske Luke

Čevljanska korida, jedna od najpoznatijih tradicionalnih manifestacija u Bosni i Hercegovini, neće...

Ministar Adnan Sirovica u Visokom obišao korisnike programa stambenog zbrinjavanja

Ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica, zajedno sa saradnicima i...

Otvoreno pismo Centralnoj izbornoj komisiji BiH: “Izmijenite sporni sadržaj glasačkog listića koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH”

Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) poziva Centralnu izbornu komisiju BiH da izmijeni...

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH osiguralo 70.000 KM za Dom zdravlja Stari Grad Mostar

JU Dom zdravlja Stari Grad Mostar realizirao je projekt “Unapređenje seksualnog i...

Hurtić stao uz 22 otpuštena radnika Komunalnog: Lično ću platiti njihove advokate

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao...

Ljubavna drama završila na sudu: Bivšem partneru razlupala automobil sjekirom

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je, a Osnovni sud u Foči...

Nedim Sladić otkrio do kada će temperature ići do 41 stepen

Temperature od 34 do 41 stepen zadržaće se najmanje do 5. avgusta,...