Obožavate tjesteninu? Uz ovaj trik drastično smanjite kalorije

46

Tjestenina, koliko god ukusna bila, je sama po sebi škrob koji nije osobito dobar za nas. Tako 100 grama tjestenine sadrži oko 390 kcal, a većinu od toga čini škrob koji se u našem tijelu pretvara u šećer, odnosno skladišti kao salo.

Ipak, znanstvenici imaju dobru vijest za sve ljubitelje tjestenine – postoji način da se smanji broj kalorija u njoj. Sve što treba napraviti je ne jesti je odmah nakon kuhanja, već ohladiti i ponovno zagrijati. To je otkriće zapravo slučajan nalazak u eksperimentu BBC-ove televizije u emisiji ‘Trust Me, I'm a doctor’.

U njoj su ispitanicima davali tjesteninu, a nakon toga im mjerili razinu šećera u krvi svakih 15 minuta. Oni koji su jeli svježe skuhanu tjesteninu imali su čak dvostruko veće razine šećera u krvi nego oni koji su jeli iste količine tjestenine koja je prvo bila ohlađena, a potom opet zagrijana.

“Nakon ponovnog zagrijavanja, škrob u tjestenini se više ponaša kao onaj u grahoricama, bananama ili zobi”, rekao je dr. Chris van Tuelleken zaslužan za neobično, no važno otkriće.

Drugim riječima, grijani ostaci ručka ili večere, barem dok je riječ o tjestenini, zdravija su opcija. Naime, na taj se način smanjuje rizik od dijabetesa, kao i pretilosti.

Možda vas zanima

U BiH sutra sunčano uz umjerenu oblačnost, temperature do 32 stepena

Prema informacijama iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH danas se oblačnost postepeno smanjivala...

Gradonačelnik Londona Sadiq Khan posjetio Memorijalni centar Srebrenica

Gradonačelnik Londona Sadiq Khan danas je boravio u Memorijalnom centru Srebrenica –...

Danas isplata junskih penzija u Federaciji BiH

U skladu sa Zakonom o PIO/MIO, penzije za juni bit će isplaćene...

“Ne možemo podići ni terapiju”: Rudari Zenice, Kaknja i Breze izlaze na proteste VIDEO

Rudari Rudnika mrkog uglja Zenica, Kakanj i Breza najavili su proteste ispred...

Tragičan kraj potrage, iz Une izvučeno tijelo nestalog ribolovca, državljanina BiH

Potraga za nestalom osobom na rijeci Uni, u blizini Hrvatske Dubice, završena...

Munjevito hapšenje u BiH, Srbijanac iznajmio stan pa krao, koristio specijalni uređaj

Pripadnici Policijske uprave (PU) Prijedor uhapsili su u srijedu državljanina Srbije M....

Sladić otkrio kada stiže novi toplotni val: Do tada ćemo uživati

Nakon perioda visokih temperatura, posljednjih nekoliko dana u Bosni i Hercegovini donijeli...

WhatsApp će omogućiti korisnicima da koriste korisnička imena umjesto brojeva telefona

Korisnici WhatsAppa uskoro će moći koristiti korisnička imena umjesto brojeva telefona, saopćila...