OD 1. APRILA Vlada FBiH donijela odluku: Smanjena veleprodajna cijena plina

35

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela Odluku o davanju saglasnosti na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa. Riječ je o smanjenju cijene plina za 12,53 posto od 1. aprila ove godine.

 

Odlukom se daje saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva na području Federacije BiH, počevši od 1.4.2023. godine, koja iznosi 866 KM/1000 Sm³, odnosno 0,866 KM/Sm³ (t= 15°C, p= 1,01325 bar, važeći uslovi za Bosnu i Hercegovinu), donja toplotna vrijednost prirodnog gasa (Hd=34.075,60 kJ/Sm³).

 

U cijenu prirodnog gasa nije uračunat porez na dodanu vrijednost.

 

Za realizaciju ove odluke zaduženi su Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Federalno ministarstvo trgovine, svako u okviru svoje nadležnosti.

 

Kako je obrazloženo, u skladu sa Uredbom o organizaciji i regulaciji sektora gasne privrede privredno društvo Energoinvest d.d. Sarajevo uputilo je Federalnom ministarstvu trgovine, zahtjev za korekciju veleprodajna cijena prirodnog gasa za distributivne kompanije. U zahtjevu je navedeno da se nova veleprodajna cijena prirodnog gasa za distributivne kompanije (povlaštene tarifne kupce) treba smanjiti za 12,53 posto, odnosno sa dosadašnjih 990 KM/1.000 Sm³ na 866 KM/1.000 Sm³ .

 

Također, istaknuto je da bi se ova cijena prirodnog gasa primjenjivala od 1.4.2023. godine i jedinstvena je za sve distributivne kompanije – povlaštene tarifne kupce gasa Energoinvest d.d. Sarajevo.

 

Kao razloge za smanjenje cijene Energoinvest d.d. Sarajevo naveo je nekoliko faktora, kao što su relativno blaga zima i temperatura u većini evropskih zemalja koja je iznad prosjeka za ovo doba godine, a što je oborilo potrošnju prirodnog gasa i umanjilo povlačenje ovog energenta iz podzemnih skladišta. Dalje navode da se u skladištima u Evropi nalazi oko 90 milijardi m³ prirodnog gasa i još se pune preostali kapaciteti. Kao drugi važan faktor naveli su pad cijena nafte, koji se nastavio i u prvom kvartalu 2023. godine.

 

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije dostavilo je mišljenje da postoje opravdani elementi za traženu korekciju (smanjenje) prodajne cijene za povlaštene tarifne kupce prirodnog gasa, a Federalno ministarstvo trgovine ovaj zahtjev ocijenilo opravdanim, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Forto za dvije godine imao 62 službena putovanja: Na putovanja potrošeno više od 173.000 KM

Službena putovanja ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edina Forte (Naša...

Bon Džovi zbog zdravstvenih problema prekinuo koncert

Američki rok muzičar Džon Bon Džovi prekinuo je koncert u njujorškoj dvorani...

YouTube prvi put prestigao Netflix po gledanosti

Netflixov model istovremenog objavljivanja cijelih sezona, koji je prije gotovo 15 godina...

Edin i Amra Džeko proslavili 15 godina ljubavi: Emotivna poruka osvojila fanove

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko i njegova supruga Amra...

Hrabra Ella samostalno hoda: Ona će biti šampion

Pet mjeseci nakon teške tramvajske nesreće u Sarajevu, u kojoj je jedna...

Vozač iz BiH izazvao nesreću u kojoj je poginulo dijete (4), oglasila se policija

Četverogodišnje dijete poginulo je u teškoj saobraćajnoj nesreći na autocesti A3 kod...

Pucnjava kod Gruda, izrešetana porodična kuća i automobili, napadač u bijegu

Policija u Grudama provodi istragu nakon što je u noći između 23....

Grad VIsoko

Grad Visoko primio tri kandidata na stručno osposobljavanje

Gradonačelnik Visokog donio je odluku o prijemu lica sa završenom visokom stručnom...