Od 13. decembra zabrana pušenja u FBiH

51

Od petka 13. decembra, zvanično će se početi primjenjivati Pravilnik o zabrani pušenja na području Federacije Bosne i Hercegovine.

Ova zabrana obuhvata duhanske i biljne proizvode za pušenje, nargile i vodene lule. Upotreba tehnologije zagrijavanja duhana nije zabranjena.

“Preko 50 kvadrata objekti, oni mogu do 10 % svoje kvadrature odrediti kao pušački prostor s tim da u pušačkom prostoru ne može biti šank. Ne može se prolaziti kroz pušački prostor da bi se došlo do nepušačkog prostora.Pušački prostori moraju biti izdvojeni, to je najviše zanimalo naše građane i ugostitelje. Ljetne bašte ne mogu biti zatvorene sa svih strana, to moraju biti prozračni prostori otvoreni sa najmanje dvije bočne strane i ne mogu imati krov. Ovo što zovu baštama, a nisu u biti bašte, tu se ne može konzumirati duhan,” kaže Vedran Marčinko, pomoćnik Ministarstva zdravstva FBIH.

Hotelijeri mogu samo za 20% prostorija reći da su pušačke.

Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.

Na Facebook stranici “Zdravlje je zakon”, koja se vodi kao istoimena javna kampanja za podršku efikasnih zakona za kontrolu duhana u BiH, objavljena je mapa ugostiteljskih objekata u kojima je pušenje već zabranjeno. Ukupno ih je 71, od toga njih 44 su u Kantonu Sarajevo, u Tuzlanskom kantonu sedam, u ZDK osam, SBK tri, USK četiri, HNK pet, ZHK jedan.

Možda vas zanima

Odbojkaši BiH pobijedili Irak i zakazali četvrtfinalni duel s Egiptom

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci plasirala se u četvrtfinale Svjetskog...

Stiglo 26 zahtjeva za povrat PDV-a na stan: Gdje građani najviše griješe?

Zaključno sa 13. julom 2026. godine, u regionalne centre Uprave za indirektno...

Trinaestogodišnji dječak iz BiH poginuo u saobraćajnoj nesreći u Njemačkoj

Trinaestogodišnjak je u četvrtak navečer izgubio život u sudaru električnog skutera i...

Preminuo bivši predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Goražde Uzeir Živojević

Goražde je ostalo bez još jednog istaknutog građanina. U 84. godini preminuo...

Zakazan protest na Palama zbog policijskog prebijanja omladine

Nakon višednevnih svjedočenja mladića koji tvrde da su tokom policijske racije u...

SDA kaže da su Bošnjaci frustrirani jer su njihove bitne pozicije zauzeli Srbi i Hrvati

Stranka demokratske akcije (SDA) saopćila je da je “Rezolucija o osnaživanju političkog...

Dario Šimić u lisicama doveden na ispitivanje

Nekadašnji hrvatski fudbalski reprezentativac Dario Šimić, koji je jutros uhapšen u Zagrebu...