Početna Biznis Od petka oko 50 proizvoda sa sniženim i zaključanim cijenama u FBiH

Od petka oko 50 proizvoda sa sniženim i zaključanim cijenama u FBiH

125

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević održao je sastanak sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, domaćih proizvođača i predstavnika prerađivačke industrije, te predstavnika udruženja potrošača i Sindikata trgovačkih radnika na kojem je dogovoren nastavak projekta sniženih i zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda, a s ciljem ublažavanja pritiska na životni standard potrošača.

Trgovci su ponudili radnu verziju spiska “50+20 artikala”, kako bi prije svega socijalno osjetljivim kategorijama učinili dostupnim najpotrebnije životne namirnice.

“Nastavljamo dijalog u partnerskom duhu i tražimo najbolje rješenje sa predstavnicima Udruženja poslodavaca iz sektora trgovine, kako bismo odgovorili izazovima tržišta. Čuli smo i važne napomene predstavnika udruženja potrošača. Radna grupa će nastaviti dogovarati detalje, a načelni dogovor je da će od petka 50-tak proizvoda biti sniženo i zaključano”, kazao je ministar Hasičević.

On je podsjetio da je prošlogodišnji projekt “zaključavamo cijene”, u kojem su učestvovali trgovci koji imaju 1.500 prodajnih objekata, imao pozitivne rezultate i omogućio kupcima uštedu od oko 60 KM na korpi proizvoda čija je cijena bila zaključana.

“Vidimo da zemlje u okruženju uvode administrativne mjere poput ograničavanja marži, ja sam i dalje mišljenja da se dogovorom može pronaći najbolje rješenje i da se mogu osigurati povoljnije cijene osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda”, dodao je ministar Hasičević.

Domaćin susreta i direktor “Konzuma” u BiH Nihad Imširović je kazao da su trgovci pokazali dobru volju i društvenu odgovornost.

“Trgovci su pokazali dobru volju i opredjeljenje da na fonu prošlogodišnjeg projekta ‘zaključavamo cijene’ i ovaj put izađemo u susret našim kupcima, te da pokažemo društvenu odgovornost. Pridružili su nam se pojedini proizvođači, a još uvijek očekujemo da će se pridružiti i dobavljači kako bismo u toj sinergiji napravili najbolji rezultat”, rekao je Imširović.

Napomenuo je i da ovaj projekat, kao i prethodni, nije osmišljen kako bi osigurali niske cijene za luksuzne proizvode, nego da omoguće socijalno osjetljivim kategorijma da mogu sebi obezbijediti osnovne životne namirnice po prihvatljivim cijenama.

Sudionici sastanka su akcentirali da ni ovoga puta nije riječ o najjeftinijim i nekvalitetnim proizvodima, nego onima koji se najčešće prodaju.

Projekt će trajati tri mjeseca, a dogovor je da se svakih 30 dana analizira spisak i cijene kako bi se izbjegli gubici ukoliko dođe do naglih poskupljenja na svjetkom tržištu, saopćeno je iz Federalnog ministarstva trgovine.

Možda vas zanima

Ćurić: Situacija pogoršana, ali ljudi i objekti nisu ugroženi

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić izjavio je danas da u gradu nisu ugroženi...

Poginuli dvoje djece i žena u Sloveniji: Audi udario u kamion vozača iz BiH

Dvoje djece od četiri i 11 godina i žena (74), svi državljani...

Vučić o sahrani Mladića: Ako porodica bude željela, država će pomoći da bude dostojanstvena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, u slučaju da...

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen u divljih ptica na području Zagreba

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen je u divljih ptica na području Zagreba,...

Potpuno blokiran saobraćaj na Kobiljoj Glavi nakon saobraćajne nesreće

Na Kobiljoj Glavi danas je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su...

Policija pojačava kontrole pred školama, nesavjesnim vozačima slijede kazne

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, povodom početka nove školske godine koja...

Poznata cijena hadža za 2027. godinu: Evo koliko će buduće hadžije platiti

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini...

Vlada ZDK: Usvojen polugodišnji izvještaj ZZO-a, preduzeća u vlasništvu FBiH ugrožavaju zdravstveni sistem u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na svom današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao...