Početna Biznis Određen najviši nivo cijene peleta do kraja 2025. godine

Određen najviši nivo cijene peleta do kraja 2025. godine

209

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na telefonskoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela Odluku kojom se propisuje mjera neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa prodajne cijene peleta od drveta u trgovini na veliko i trgovini na malo na teritoriji Federacije BiH.

Danas donesenom Odlukom propisano je da najviša prodajna cijena peleta ne može prelaziti 480 KM plus PDV u trgovini na veliko po toni u svim pakovanjima, a najviša prodajna cijena peleta u trgovini na malo po toni u svim pakovanjima ne može prelaziti 540 KM plus PDV.

Također, propisano je da je drveni pelet prirodni energent, odnosno obnovljivo bio-gorivo, proizvedeno iz bio-mase (usitnjenog drveta, piljevine, strugotine), valjkastog je oblika promjera od 6 mm ili 8 mm (+/-1) i dužine od 3,15 mm do 40 mm, vlažnosti ispod 10 posto.

U razlozima za donošenje odluke predlagač je obrazložilo da je nakon donošenja prethodne Odluke Vlade Federacije BiH o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa cijena za pelet krajem oktobra ove godine, Federalno ministarstvo trgovine održalo sastanke s predstavnicima trgovaca peletom.

Dodaje se da je detaljnom analizom efekata propisane mjere, utvrđeno kako bi uvođenje mjere neposredne kontrole cijena veleprodajnih i maloprodajnih cijena peleta uticalo na sprečavanje prekomjernih profitnih razlika između prodajnih nivoa, te transparentniju i pravedniju cijenu za krajnjeg potrošača.

Naime, određivanjem veleprodajnih i maloprodajnih cijena peleta veleprodaja bi imala jasno definisanu prodajnu cijenu, što omogućava planiranje nabavke i dalju distribuciju. Također, maloprodaja bi imala definisanu prodajnu cijenu, čime se direktno štite potrošači. Na ovaj način olakšava se i rad nadležnih inspekcijskih organa na terenu.

Danas donesena odluka se primjenjuje do 31.12.2025. godine, a danom njenog donošenja prestaje važiti ranije donesena Odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa cijena za pelet. Za realizaciju i nadzor nad provođenjem ove odluke zadužuju se federalna i kantonalna tržišna inspekcija.

Možda vas zanima

BURIĆ (Jusuf) ENVER 15.08.2026. u 18:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Duraković traži reakciju nadležnih institucija zbog događaja na vašaru u Bratuncu

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković oglasio se na platformi X povodom sinoćnjih...

Džeko izazvao pomamu u Schalkeu, a otkrio i zanimljiv detalj: “Malo sam sramežljiv”

Edin Džeko za veoma kratko vrijeme postao je jedan od najvećih miljenika...

Borac nakon jedanaesteraca prošao u play off Konferencijske lige

Prvak Bosne i Hercegovine Borac Banja Luka sinoć je, u okviru 3....

Saobraćajna nesreća u Hercegovini: Teško povrijeđen maloljetni motociklista

U saobraćajnoj nesreći koja se u četvrtak, 13. augusta, dogodila na regionalnoj...

Skandalozni snimci iz Bratunca: Masa u transu pjevala pjesmu ‘Ne volim te Alija’, prisustvovao i bivši ministar Nešić

Na tradicionalnom vašaru „Makivije Bratunac 2026“, koji se održava pod sloganom „Veliki...

Tabaković nakon hat-tricka: Kao napadaču, golovi su moj posao

Haris Tabaković bio je junak Salzburga u remiju 3:3 protiv Pafosa, postigavši...

Pretresen ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac: POSKOK mu oduzeo mobitel i računare

Pripadnici Posebnog odjela za suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije (POSKOK) Federalnog tužilaštva...