Određene zatvorske i novčane kazne za prodaju falsifikovanih diploma

67

Zbog udruživanja radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebe službenog položaja, nedopuštene trgovine i krivotvorenja isprava Mirko Tufegdžija i Vaso Pajić osuđeni su na jedinstvenu kaznu zatvora od dvije godine. Sud BiH izrekao je uslovnu kaznu ako u narednih pet godina ne počine novo krivično djelo. Visoka škola Union iz Mostara dužna je isplatiti novčanu kaznu od 50 hiljada maraka. Za ostale optužene, iako su priznali krivicu i potpisali sporazum sa Tužilaštvom BiH, Sud BiH je donio rješenje:

“Odbacuju se tri sporazuma o priznanju krivice zaključene između tužilaštva BiH i optuženih Vladimir Stojanović, Vojislav Škrbić i pravno lice univerzitet “Viktoria internešnl”, priznanje iz oovg sporazuma ne može se koristiti kao dokaz u krivičnom postupku”, rekao je sudija Suda BiH Mirslav Janjić.

Tako će pred Sudom BiH biti nastavljeno suđenje za ova lica. Prema prikupljenim dokazima izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma licima koja nisu studirala, po cijenama od 3500 do 10000 maraka. Sud BiH je donio rješenje o spajanju ovog postupka sa postupkom protiv Zorana Kalinića, bivšeg rektora na Nezavisnom univerzitetu u Banja Luci.

“Postupak koji se vodi protiv optuženih Vladimirа Stojanovića, Vojislava Škrbića i pravnog lica univerzitet Viktorija Internešnl vodio pred pretresnim vijećem Suda BiH spaja se sa postupkom koji se vodi protiv Zorana Kalinića pred ovim pretresnim vijećem”, istakao je Janjić.

Akcija “Klaster” počela je u februaru 2023. godine, a rezultirala je optužnicom protiv 21 osobe. Optuženi su da su prodavali diplome medicine, prava, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja. Privatni univerziteti su djelovali na području Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta.

Možda vas zanima

Tragičan kraj potrage, iz Une izvučeno tijelo nestalog ribolovca, državljanina BiH

Potraga za nestalom osobom na rijeci Uni, u blizini Hrvatske Dubice, završena...

Munjevito hapšenje u BiH, Srbijanac iznajmio stan pa krao, koristio specijalni uređaj

Pripadnici Policijske uprave (PU) Prijedor uhapsili su u srijedu državljanina Srbije M....

Sladić otkrio kada stiže novi toplotni val: Do tada ćemo uživati

Nakon perioda visokih temperatura, posljednjih nekoliko dana u Bosni i Hercegovini donijeli...

WhatsApp će omogućiti korisnicima da koriste korisnička imena umjesto brojeva telefona

Korisnici WhatsAppa uskoro će moći koristiti korisnička imena umjesto brojeva telefona, saopćila...

Modrić razočarano: Nije bio penal, nije bilo zaleđe

Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić nije skrivao razočaranje nakon poraza od Portugala,...

Evo šta je Ronaldo objavio nakon izbacivanja Hrvatske s Mundijala

Portugal se plasirao u osminu finala Svjetskog prvenstva nakon što je sinoć...

Teška saobraćajna nesreća na autoputu A1 kod Visokog: Suvozačica iz Breze teško povrijeđena

Dana 02.07.2026. godine u 16,15 sati, na auto putu A1, u mjestu...

Policija u Visokom lišila slobode muškarca zbog posjedovanje droge

Dana 02.07.2026. godine, u 04,05 sati, u ulici Mule Hodžića, od strane...