Početna Istaknuto Općinska uprava u Visokom kritikovana od strane vjerskih vođa

Općinska uprava u Visokom kritikovana od strane vjerskih vođa

2

Općinska uprava u Visokom je kritikovana od strane vjerskih vođa zbog njihovog navodno sporog i neefikasanog rad po pitanju povratka imovine i novčane naknade za oduzeta grobna zemljišta. U jednom slučaju, predstavnik manjinske religije prijavio je slučaj korupcije (davanja mita). CSO aktivista u drugom gradu, iako je potvrdio saradnju između načelnika i manjinskih vjerskih vođa, izrazio je sumnju o nivou stvarnog napredka jer općinska uprava nije mnogo zainteresovana da proširi saradnju sa civilnim društvom i za izgradnju trajne tolerancije među religijama.

Tokom prve faze projekta, istraživanje je sprovedeno u tri grada u BiH – Visoko, Doboj i Čapljina – mjesta koja nisu veći centri etničke, političke i vjerske vlasti. Sve lokacije su odabrane na osnovu nekoliko kriterija. Prema izvještajima IRC o monitoringu napada na vjerske objekte i svetinje, u sva tri grada svetinje su bile na meti u periodu od 2010-2012. godine.


Konkretno: u Visokom je prijavljeno pet napada. Jedan na Franjevački samostan Sv. Bonaventure, marta 2011. godine, dok su četiri napada bila na pravoslavne objekte (Crkva Začeća Svetog Jovana Krstitelja u obližnjem selu Zimča je napadnuta u septembru 2011. godine i opet u junu 2012. godine, dok je crkva Sv. Prokopija napadnuta u aprilu i u avgustu 2012. godine).

Visoko je općina u srednjoj Bosni, na putu između Sarajeva i Zenice. Visoko je lokalna samoupravna jedinica (općina) u Zeničko-dobojskom kantonu u entitetu FBiH. Prema popisu 1991, vjerska demografija stanovništva cijele općine Visoko (ukupno 46,160) je: islam 74,49 posto; pravoslavna 15,58 posto; rimokatolička 4,33 posto; ateisti 3,41 posto; neprijavljeno / nepoznato 2,10 posto.

Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva 2013. godine, ukupno je 41,352 osoba. U Visokom smo se sreli sa opštinskim službenikom koji je izgledao da nema dovoljno informacija o glavnim pitanjima ove studije.


Možda vas zanima

Visoko

Inspekcija u ZDK upozorila: Očekujte pojačane kontrole

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona obavještavaju sva pravna i...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

U sklopu predmeta ”Koverta” uhapšeni Muhamed Ajanović i Dalila Hakalović

Po nalogu postupajućeg tužioca, istražitelji MUP-a Kantona Sarajevo lišili su slobode dekana...

Visoko

U Općinskom sudu u Visokom održana edukacija o rodnoj ravnopravnosti za uposlenike suda

U okviru provođenja Akcionog plana za unapređenje rodne ravnopravnosti Općinskog suda u...

Visoko

Visoko: Lažno se predstavljali kao policija, napali vozača i putnike

Dana 24.12.2025. godine, u 02,25 sati, na putu Visoko-Ilijaš, u ulici Sarajevska,...

Visoko

S toplinom iz Visokog: Visokoin.com želi sretan Božić

Povodom blagdana Božića, katoličkim vjernicima upućujemo iskrene i srdačne čestitke. Neka ovi...

Visoko

Promovisan helikopter za potrebe civilne zaštite i policije ZDK

Na platou sjedišta Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona u Lukovom...

BiznisIstaknuto

Kamiondžije iz BiH i Srbije prijete blokadama granica s Evropom

Udruženja prijevoznika iz Srbije i Bosne i Hercegovine uputila su ozbiljno upozorenje...

BiznisIstaknuto

Tri firme iz FBiH su uvezle govedinu i svinjetinu iz Argentine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić saopštio je danas da je dao...