OPRAVDALI ULOGU FAVORITA: Sarajevo isprašilo Tuzlu na Tušnju

Fudbaleri Sarajeva savladali su Tuzla City na stadionu “Tušanj” rezultatom 1:5 u 24. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Sarajevo je u Tuzlu došlo kao favorit i taj epitet su itekako opravdali u prvih 45 minuta. Tim Simona Rožmana djelovao je dobro postavljen na terenu, imao inicijativu, držao konce utakmice u svojim rukama, stvorio nekoliko prilika na samom startu, a prvi pogodak došao je kao potvrda terenske dominacije u 18. minuti.

Mustafić je oduzeo loptu na sredini terena, povukao je prema naprijed, proigrao Kyeremeha u protivnički šesnaesterac, a internacionalac iz Gane iz prve je poslao nisku loptu do Čatakovića, koji je sa desetak metara matirao golmana Lolića.

Tek tada se probudio domaćin, koji je počeo da stvara probleme zadnjoj liniji Sarajeva. Tuzlaci su nakon dvije poluprilike postigli i pogodak. Hadžić je glavom pogodio gol Ilieva nakon centaršuta sa desne strane u 35. minuti, ali je njegov gol poništen zbog malog ofsajda kojeg je uočio pomoćnik glavnog sudije Luke Bilbije.

Oslobodili su se fudbaleri Cityja i krenuli prema naprijed, ali je to ostavilo prostor za kontranapade gostujućeg tima. Jedan takav nije iskoristio Kyeremeh koji je dobio loptu u šesnaestercu Cityja, ali je njegov šut iskosa bio neprecizan u 41. minuti.

Tresla se mreža domaćina samo tri minuta kasnije. Iz kornera sa lijeve strane centrirao je Radović, na prvoj stativi spreman je bio Čataković, koji je glavom pogodio nebranjeni dio mreže golmana Lolića.

Samo što je počelo drugo poluvrijeme Sarajevo je imalo priliku faktički rezultatski završiti utakmicu. Kyeremeh je šutirao sa 8-9 metara ali u posljednjem trenutku njegov šut je izblokiran. Iz te akcije rodio se kontranapad u kome je Kobiljar povukao kontranapad, dodao loptu lijevo do Mehanović koji sa ivice šesnaesterca prelijepim pogotkom pogađa mrežu Dejana Ilieva za 1:2.

Vrlo brzo došao je treći gol gostiju. Čataković je primio loptu na oko 24 metra od gola nakon dodavanja Mustafića sa sredine terena. Nakon finte tijelom Čataković je namjestio loptu na lijevu nogu i potegao sa dvadesetak metara. Lopta je ušla u mrežu u bliži ugao golmana Lolića za 1:3 FK Sarajevo.

Imalo je Sarajevo priliku u 62. minuti da postigne i četvrti pogodak, Anđušić je prevario ofsajd zamku, iskoristio krešku jednog defanzivca na lijevoj strani, povukao loptu u sredinu i lagano plasirao šut na lijevu stranu golmana Lolića, ali je lopta završila nekoliko centimetara van gola.

Četvrti gol za goste ipak je došao, ali u 72. minuti. Haris Duljević centrirao je iz kornera sa lijeve strane, a na drugoj stativi spreman je čekao Nemanja Anđušić koji je pogodio nogom sa peterca za 1:4.

Pred sami kraj utakmice novi gol u golu domaćina. Julardžija je poslužio Mehmedovića koji je izašao sam pred Lolića i matirao ga za konačnih 1:5.