Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Optužena grupa za malverzacije s ulaznicama za muzeje, nezakonito stekli oko 150 hiljada KM

Optužena grupa za malverzacije s ulaznicama za muzeje, nezakonito stekli oko 150 hiljada KM

26

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo protiv Jasmina Meškovića, predsjednika Saveza logoraša BiH i zamjenika predsjednice Udruženja “Bosanski muzeji sjećanja”, Suade Nožić, predsjednice Udruženja, Senada Jusufbegovića, predsjednika Skupštine Udruženja i prodavača ulaznica u muzeje Midhete Šoljić, Šejle Bašić, Menvirse Kmetaš Demić i Senada Muhovića, zbog krivičnog djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, saopćeno je iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Optuženi se terete da su se udružili u grupu čiji je organizator Jasmin Mešković koji je od jula 2017. osmislio plan nabavke i prodaje duplih karata za Udruženje “Bosanski muzeji sjećanja”, paralelno s prodajom zvanično naručenih ulaznica za Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida u Sarajevu i Mostaru. Promet od prodaje tih karata, kako je navedeno, nisu evidentirali u poslovne knjige niti su novac od prodaje polagali u banku, već su ga zadržali za sebe.


Tako su od juna 2017. godine do polovine decembra 2019., u muzejima u Sarajevu i Mostaru prodali 21.588 ulaznica čiji prihod su zadržali za sebe i stekli protupravnu imovinsku korist u iznosu od 148.328,94 KM.

U optužnici je postupajuća tužiteljica predložila sudu oduzimanje navedene imovinske koristi od optuženih.

Istrovremeno, za sve optužene predložena je zabrana vršenja poziva, aktivnosti ili funkcija u trajanju od deset godina od pravosnažnosti presude.

Za glavni pretres predloženo je sudu saslušanje 11 svjedoka, tri vještaka i izvođenje više od 500 materijalnih dokaza, navodi se u saopćenju.


Možda vas zanima

Automobil sletio s ceste, poginula jedna osoba / Ilustracija
Crna HronikaIstaknuto

Crna godina na cestama BiH: Skoro 43.000 nesreća, 288 poginulih

Tokom 2025. godine na cestama širom Bosne i Hercegovine zabilježena je zabrinjavajuća...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić: HDZ u Kaknju prebrojava zaposlene po nacionalnoj osnovi

Nezavisni zastupnik Almedin Aliefendić oglasio se povodom, kako navodi, spornog zastupničkog pitanja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pivić: U najkraćem roku ispoštovati odluke Ustavnog suda BiH

Vlada Zeničko-dobojskog kantona u najkraćem će roku izvršiti izmjene i dopune Zakona...

Bosna i HercegovinaVijesti

Smanjena nezaposlenost u BiH krajem februara

Na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini krajem...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Podignuta optužnica protiv Huseinbegović, Zubaka, Raića i Ćate zbog nezakonite prodaje Vitezita

Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva FBiH...

BiznisVijesti

Novi rast cijena goriva u Federaciji BiH

Prosječna maloprodajna cijena premium bezolovnog benzina 95 na današnji dan viša je...

Sport

FIFA se naklonila Edinu Džeki: Ove riječi treba zaslužiti!

U svjetskim okvirima, plasman Bosne i Hercegovine na Svjetsko prvenstvo najviše je...

Crna HronikaIstaknuto

Autobomba iz Milića bila namijenjena za likvidaciju novinara Avde Avdića?

MUP Republike Srpske obavijestio je sve policijske agencije u Bosni i Hercegovini...