Početna Svijet Orban pred gubitkom vlasti nakon 16 godina

Orban pred gubitkom vlasti nakon 16 godina

108

U Mađarskoj se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori koji se u velikoj mjeri prate u Evropskoj uniji, Sjedinjenim Američkim Državama i Rusiji. Prema aktuelnim anketama, premijer Viktor Orban i njegova stranka Fidesz mogli bi izgubiti vlast nakon 16 godina upravljanja državom.

Glavni izazivač je stranka desnog centra, proevropska Tisza partija, koju predvodi bivši Orbanov saradnik Peter Magyar.

Na izborima se bira ukupno 199 zastupnika u parlamentu. Od toga se 106 bira u direktnim izbornim jedinicama, dok se 93 biraju sa nacionalnih lista i lista etničkih manjina. Mađarski građani koji žive u inostranstvu mogu glasati poštom, a većina njih tradicionalno podržava Fidesz.


Za ulazak u parlament stranka mora preći izborni prag od 5 posto glasova. Biračka mjesta otvaraju se u nedjelju u 6 sati, a zatvaraju u 19 sati, dok se prvi rezultati očekuju u večernjim satima.

Nakon izbora, predsjednik Tamas Sulyok treba u roku od 30 dana sazvati novi saziv parlamenta, koji potom bira premijera većinom glasova, na prijedlog predsjednika države.

Analitičari ističu više mogućih scenarija, od uvjerljive ili dvotrećinske većine Fidesza ili Tisze, do tijesne većine ili potpunog političkog zastoja bez jasnog pobjednika. Svaki od ovih ishoda nosi različite posljedice po stabilnost vlade, reforme institucija i budući politički pravac zemlje.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Semir Efendić ostaje na čelu Stranke za BiH

Semir Efendić ostaje predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu. Efendić, koji je...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Tragedija kod Visokog: Poginuo 16-godišnjak nakon slijetanja s motocikla

Teška saobraćajna nesreća sa smrtnim ishodom desila se danas, 11. aprila, kod...

Visoko

Privremena obustava saobraćaja u Visokom zbog obilježavanja Dana Armije RBiH

Obavještava se javnost da će, na zahtjev JOB “Unija veterana” Grada Visoko,...

Sport

Edina Džeku u Beogradu dočekala lijepa poruka na tanjiru

Edin Džeko je posljednjih dana u Beogradu, a tamo se još jednom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Rekordna poskupljenja goriva u BiH: Cijena dizela viša od 4 KM

Cijene goriva u Bosni i Hercegoviia nastavljaju bilježiti rast, a jutros su...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Stiže novo povećanje penzija u FBiH, ko će koliko dobiti?!

Premijer bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH Nermin Nikšić najavio je novo povećanje penzija...

Magazin

Vesna Zmijanac odgovorila kolegici: Ja sam žena boem, može mi se

Vesna Zmijanac se oglasila nakon što ju je javno kritikovala pjevačica Zorica...

Bosna i HercegovinaVijesti

BH Meteo upozorio građane: Ne planirajte put bez prijeke potrebe

U Bosnu i Hercegovinu u četvrtak stiže velika vremenska promjena sa osjetnim...