Početna Bosna i Hercegovina Oštra reakcija Delegacije EU u BiH zbog poteza parlamentaraca iz RS-a

Oštra reakcija Delegacije EU u BiH zbog poteza parlamentaraca iz RS-a

11
01.06.2023., Banja Luka, Bosna i Hercegovina - U Dom omladine odrzala se konferencija "Mediji i civilno drustvo: Kriticki glasovi pod pritiskom?" u organizaciji delegacije EU u BiH i Veleposlanstva Republike Ceske u BiH. Tema konferencije je primarno

Iz Delegacije EU u BiH danas su se oglasili kako smatraju razočaravajućim to što Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH nije dobio entitetsku većinu od parlamentaraca iz RS-a na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH pa samim time nije ni usvojen.

-Negativan signal za put BiH ka EU. Kandidatski status je BiH dodijeljen kako bi se poduzeli određeni koraci, a među njima je upravljanje granicom. Ovakve mogućnosti za napredak ne smiju biti promašene – poručeno je iz Delegacije EU u BiH.

Inače, Predstavnički dom jučer ovo zakonsko rješenje nije usvojio, po skraćenom postupku i u prvom čitanju. Predlagač zakona je bilo Vijeće ministara BiH.


Dom nije usvojio ni Prijedlog zaključka poslanika Šemsudina Dedića i Safeta Keše povodom rasprave o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli (P.Z.E.I.).

Ovaj zaključak je glasio: “Obavezuje se Vijeće ministara BiH da uputi inicijativu prema Vladi Republike Hrvatske za donošenje novog Ugovora o određivanju graničnih prijelaza između BiH i Republike Hrvatske, kako bi se GP Izačić (BiH) – GP Ličko Petrovo Selo (RH) i GP Donji Svilaj (BiH) – Svilaj (RH) kategorizirali u granične prijelaze sa svim inspekcijskim kontrolama, takozvane BIP-ove, te osigurao status međunarodnih cestovnih prijelaza za promet putnika i roba, uključujući i robe koje podliježu fitosanitarnoj kontroli za granične prijelaze kod kojih postoji opravdanost otvaranja istih”.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

GRAS: Svaka činjenica mora biti utvrđena i dostupna javnosti

Tragedija koja se dogodila zauvijek je obilježila ovaj dan. Izgubljen je jedan...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kamera snimila trenutak tramvajske nesreće u Sarajevu: Da li je uzrok prevelika brzina?

Napomena: Video u prilogu je uznemirujući! Na mreži YouTube objavljen je uznemirujući...

Bosna i HercegovinaCrna Hronika

Mučni prizori s mjesta tragedije: Tijelo poginule osobe još ispod tramvaja

Kako je potvrdila doktorica Riada Blažević iz Zavod za hitnu medicinsku pomoć...

IstaknutoSport

Muzaferija ispisala historiju za bh. skijanja

Elvedina Muzaferija ostvarila je najbolji rezultat za Bosnu i Hercegovinu na Zimskim...

Sport

Olimpijski komitet BiH: Današnji rezultat Muzaferije ravan osvajanju medalje

Elvedina Muzaferija ispisala je historiju BiH na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu...

Crna HronikaIstaknuto

Stanica sravnjena, život izgubljen: Četvero povrijeđeno

Nakon više poziva građana da se desila nesreća, odnosno iskakanje tramvaja iz...

Bosna i HercegovinaVijesti

MUP RS nabavlja pretplatu za Muskov Starlink

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske raspisalo je javni poziv za nabavku usluga...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uspješna transplantacija u UKC-u Tuzla: Majka donirala bubreg kćerki

Multidisciplinarni transplantacioni tim Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla uspješno je izveo drugu...