Početna Biznis Otkazi u firmi predsjednika Udruženja poslodavaca FBiH

Otkazi u firmi predsjednika Udruženja poslodavaca FBiH

32

Sektoru proizvodnje namještaja u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme ne cvjetaju ruže.

Prihodi kompanija koje se bave ovom djelatnošću padaju, izvoz se smanjuje, a samim tim su firme prinuđene smanjiti broj radnika.

Izuzetak nije ni kompanija Wood Team Ilijaš čiji je većinski vlasnik i direktor Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Ukupni prihodi kompanije lani su pali na 36,5 miliona KM sa 43,8 miliona koliko su bili godinu ranije, dok je dobit sa 3,8 miliona pala na 1,7 miliona maraka.

Prosječan broj radnika u kompaniji lani je iznosio 289, dok je godinu ranije bio 344, što znači da je smanjen za 55.

Firma se bavi proizvodnjom stolica, a sve do prošle godine bilježila je konstantan rast. Ali, očito je kriza u ovom sektoru nije zaobišla.


Ova godina, nažalost, mogla bi biti još teža, jer sada poslodavci imaju povećane troškove radne snage zbog odluke o rastu minimalca i drugih plata.

Kako Biznisinfo ranije pisao, ukupan izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine u prošloj godini pao je 10,2 odsto na 966,5 miliona KM. Pad po sličnoj stopi je nastavljen i na početku 2025. godine.

Nepovoljan trend izvoza drvnog sektora uslovljen je situacijom na nama najvažnijim tržištima, u prvom redu tržištu Njemačke gdje tradicionalno izvozimo više od 20 odsto proizvoda drvne industrije BiH u cjelini i više od 30 odsto namještaja.

Inače, Smailbegović je u biznisu skoro cijeli svoj život a vodio je neke od najvećih domaćih kompanija prije nego je pokrenuo vlastiti biznis.

“Ja sam u biznisu od malih nogu, što bi se reklo otkako sam se rodio, uvijek u nekom poslu”, rekao je jednom prilikom Smailbegović.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikolaidis o Sarajevo safariju: “Svako ko je bio na Jevrejskom groblju zaslužuje metak u čelo”

Roman “Safari u Sarajevu“ Andreja Nikolaidisa priča je koju “pokreće“ majka kojoj...

SvijetVijesti

Iran: 2 miliona dolara za prolaz Hormuškim moreuzom

Iran nekim brodovima naplaćuje “naknadu od 2 miliona dolara” za prolazak Hormuškim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon Crne Gore i MUP ZHK zabranio blokadu granice od strane prevoznika

akon Crne Gore, i Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona zabranila...

BiznisIstaknuto

Počinje “lov” na trgovce koji ignorišu ograničenje marži, kazne do 10.000 KM

“Lov” na pohlepne trgovce u Republici Srpskoj, one koji nisu ograničili maržu...

Sport

Juventusu samo bod protiv Sassuola, Muharemović još jednom odličan

Juventus je u 31. kolu Serije A remizirao sa Sassuolom rezultatom 1:1,...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Presuda u slučaju koji je šokirao Visoko: Bahtanović dobio 30 godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici osudio je Dina Bahtovića (24) na trideset godina...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...